| TaviComplicat a întrebat:

Cum se scrie corect? Azi nu prea am vorbit sau azi nu am prea vorbit?

9 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Azi am tacut.

| GolopențaAdrian a răspuns:

Azi nu prea am vorbit

| iAMVi a răspuns:

Azi nu prea am vorbit

| Dem0N a răspuns:

Ambele. Dar prima suna mai din folclor daca ma intrebi pe mine. E libera opinie. Aceeasi problema este la "doar" si "decat" degeaba corectati, ambele variante sunt corecte.

| raluk27 a răspuns (pentru Dem0N):

"Aceeasi problema este la "doar" si "decat" degeaba corectati, ambele variante sunt corecte"
Serios?
Tu spui : Am decat doua mere?

| raluk27 a răspuns (pentru Dem0N):

Nu prea am vorbit. E vorba de ordinea corecta a cuvintelor.
Spui "Nu prea am fost la scoala/ Nu prea am ascultat muzica rock"

Nu "Nu am prea fost la scoala/ Nu am prea ascultat muzica rock"

| anonim_4396 a răspuns (pentru raluk27):

Ramane la latitudinea vorbitorului cum vrea sa le foloseasca. Nu am vrut sa insinuez absolut nimic. Doar ca am stat de vorba cu multi profesori de romana pe tema asta care mi au spus acelasi lucru. Sunt contexte si contexte dar in general se pot folosi ambele. "Nu prea am vorbit." La scoala esti invatat Subiect-Predicat-Atribut-Complement. La fel si cand compui propozitia subiect-predicat. Deci e corect Nu am prea vorbit. Alt exemplu Nu prea mananc mult-Nu am prea mancat mult.

| raluk27 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma refeream la "decat " si "doar". Ce anume ti se pare ca degeaba corectam?

| RitaDeluxxxe a răspuns:

Nu am prea vorbit astazi.