| Rozette a întrebat:

Cuvantul "mortal" este derivat cu sufix sau nu?

Răspuns Câştigător
| ladyMillion a răspuns:

Da este cuvant derivat format de la cuvantul dde baza "mort" + sufixul "al"

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Aici nu se fac teme de școală, citește politica site-ului.
Pa, pa.

| Victor979 a răspuns:

Sufix "al"

| Just4Joker a răspuns:

Da... cu sufixul ''al''

| Rozette explică:

Legiuitoarea, Nu este tema, este doar o nelamurire. Am dat un test la care am zis ca e derivat dupa care doi colegi mi-au zis ca nu e. Asa ca am zis ca cea mai buna decizie ar fi sa intreb pe TPU. Nu te supara, dar "pa, pa" nu cred ca il poti spune la fiecare raspuns al tau, deoarece... NU E ALEGEREA TA!

| Legiuitoarea a răspuns (pentru Rozette):

Bună.
Ba este alegerea mea, mai citește și tu că ești grea de cap!
Pa, pa.

| Rozette explică:

Cel mai destept cedeaza primul...

| RoseQueen a răspuns:

DA! Sufix al de la mort!

| Кристина21 a răspuns:

Moral=s`a format prin derivare de la cuvantul de baza"mort"+sufixul "-al"

| PuffU16 a răspuns:

Da, are sufix! "al" de la "mort"

| Dieanuka a răspuns:

Da de la cuvantul mort

| AlexNasss a răspuns:

Nu este