| prs0396 a întrebat:

Daca am fost eliminat din bac in vara lui 2014, cand mai pot participa la examen? sad vreau detalii concrete

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Scuze! In 2015, in toamna.

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La secretariatul școlii afli răspunsul concret!
Pa, pa.

| darrio2007 a răspuns:

Sursa:http://subiecte2014.edu.ro/2014/bacalaureat/legislatie/ORDIN_BAC_2014.pdf

O R D I N

privind organizarea şi desfăşurarea examenului de bacalaureat național – 2014
În temeiul prevederilor art.77, alin. (5) din Legea educaţiei naţionale nr.1/2011, cu
modificările și completările ulterioare,
al prevederilor ordinului ministrului educaţiei, cercetării, tineretului şi sportului nr. 3753/2011
privind aprobarea unor măsuri tranzitorii în sistemul naţional de învăţământ, cu modificările
ulterioare,
în baza prevederilor art.5 din Hotărârea Guvernului nr. 185/2013 privind organizarea şi
funcţionarea Ministerului Educaţiei Naţionale, cu modificările și completările ulterioare,

(6) Încălcarea regulilor menționate la alin (3) și (4) va fi considerată tentativă de fraudă, iar
candidații respectivi nu mai pot participa la probele următoare şi sunt declaraţi „eliminaţi din
examen", fără posibilitatea recunoaşterii, în sesiunile următoare, a notelor la probele promovate
anterior eliminării, inclusiv a probelor de evaluare a competențelor lingvistice și digitale. Acești
candidați nu mai au dreptul de a participa la următoarele două sesiuni ale examenului de bacalaureat.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU vei putea participa la următoarele 2 sesiuni de BAC - deci, NU poţi da în toamnă 2014 şi vară 2015!

Vei putea să te înscrii la BAC în sesiunea din toamnă 2015 şi vei susţine TOATE probele ( atât cele orale/competenţele, cât şi cele scrise )!

"Art.9. -...
(5) Candidații care încalcă regulile menționate la alin (3) și (4) vor fi eliminați din examen, indiferent
dacă materialele/obiectele interzise au fost folosite sau nu și indiferent dacă au fost introduse de
aceștia sau de alți candidați, de cadre didactice din comisie sau de alte persoane.
(6) Încălcarea regulilor menționate la alin (3) și (4) va fi considerată tentativă de fraudă, iar
candidații respectivi nu mai pot participa la probele următoare si sunt declaraţi „eliminaţi din
examen", fără posibilitatea recunoasterii, în sesiunile următoare, a notelor la probele promovate
anterior eliminării, inclusiv a probelor de evaluare a competențelor lingvistice și digitale. Acești
candidați nu mai au dreptul de a participa la următoarele două sesiuni ale examenului de bacalaureat." - SURSA = Ordinul de la linkul oficial :
http://subiecte2014.edu.ro/2014/bacalaureat/legislatie/ORDIN_BAC_2014.pdf

Toate cele bune.

| MeddyMaddy a răspuns:

Peste doua sesiuni.

| M1XTaP3 a răspuns:

Salut imi pare rau sa-ti spun din cate am inteles mai poti da bac-ul peste 2-3 ani chiar am discutat cu supravechetori despre acest subiect cand am dat bac-ul in toamna anul asta si asa mi-au zis.sad

| darrio2007 a răspuns (pentru M1XTaP3):

Peste doua sesiuni.Insemnand ca in 2016 in vara poti da iar.

| prs0396 explică (pentru darrio2007):

De ce in 2016? daca un an are 2 sesiuni? sesiunea de toamna anul acesta a trecut(asta a fost una) si mai este in vara 2015 a 2-a, asta nu inseamna ca pot da in toamna 2015?

| darrio2007 a răspuns (pentru prs0396):

Sunt 2 sesiuni pe an.De la care ai fost eliminat? De la cea din vara sau cea de acum? Daca ai fost eliminat acum(sesiunea din toamna) urmatoarele 2 sesiuni(vara-toamna 2015)nu ai voie sa intri in examen.

| prs0396 explică (pentru darrio2007):

De la cea din vara am fost eliminat, am specificat si in intrebare

| darrio2007 a răspuns (pentru prs0396):

Scuze! In 2015, in toamna.