| sile44 a întrebat:

Dacă cineva nu a muncit deloc are dreptul la pensie minina/ajutor social?

Răspuns Câştigător
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Eu înțeleg ca se refera doar la pensionarii aflați deja in plata, si nu ca se va lua in calcul pensionari cu un stagiu de cotizare de sub 15 ani asta pentru pensia de limita de vârstă. Am citit si eu așa înțeleg.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

La pensia minina nu, la ajutor social da, dar trebuie sa lucreze cateva ore in folosul comunitati, daca esti casatorita si sotul tau are venit nu primesti ajutor social, daca sotul tau munceste, daca stai la parinti iar nu primesti, trebuie sa stai singur si sa nu ai venituri

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca se incadreaza la ajutor social, da.
Dar la pensie nu, pentru ca se cere un minim de vechime (15 ani, sau 25, nu mai stiu exact).
Oricum, din punct de vedere moral, un om care nu a contribuit cu absolut nimic comunitatii, nu are de ce sa primeasca ceva.

| RAY a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

12 ani minim vs 27 de ani

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru RAY):

15 ani minim, atât la femei cat si la bărbați după noua Lege a pensiilor.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

În situația pensionarilor care au realizat stagiu de cotizare cuprins între 10 și 15 ani, pensia minimă se stabilește în funcție de stagiul de cotizare realizat, într-un procent de 40% din salariul minim brut pe țară garantat în plată, la care se adaugă câte 1% din salariul minim brut pe țară garantat în plată, pentru fiecare an de stagiu de cotizare realizat între 11 ani și 14 ani inclusiv.
https://lege5.ro/......e-127-2019

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru RAY):

Eu înțeleg ca se refera doar la pensionarii aflați deja in plata, si nu ca se va lua in calcul pensionari cu un stagiu de cotizare de sub 15 ani asta pentru pensia de limita de vârstă. Am citit si eu așa înțeleg.