| zed0mrt a întrebat:

Daca o persoana cu un handicap accentuat a lucrat 8 ani in campul muncii cu acest handicap, poate beneficia de reducere a varstei de pensionare?

Astept raspuns. Dau funda!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate beneficia, daca au realizat stagiul de cotizare prevazut, conform L.263/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.58.Persoanele care au realizat un stagiu de cotizare în condiţii de handicap preexistent calităţii de asigurat beneficiază de reducerea vârstelor standard de pensionare prevăzute în anexa nr. 5, în funcţie de gradul de handicap, după cum urmează:
  a) cu 15 ani, în situaţia asiguraţilor cu handicap grav, dacă au realizat, în condiţiile handicapului preexistent calităţii de asigurat, cel puţin o treime din stagiul complet de cotizare;
  b) cu 10 ani, în situaţia asiguraţilor cu handicap accentuat, dacă au realizat, în condiţiile handicapului preexistent calităţii de asigurat, cel puţin două treimi din stagiul complet de cotizare;
  c) cu 10 ani, în situaţia asiguraţilor cu handicap mediu, dacă au realizat, în condiţiile handicapului preexistent calităţii de asigurat, stagiul complet de cotizare."
Stagiul de cotizare pe care trebuie sa-l aiba persoana cu handicap accentuat este de cel putin 23 de ani si 8 luni, in cazul barbatilor.

1 răspuns:
| RareşTPUro a răspuns:

Da, persoanele cu grad handicap accentuat au dreptul la pensie mai repede.