| AndreeutzaDragutzica a întrebat:

Dati exemple de omonime si de pleonasme ca rog.dau funda :*

Răspuns Câştigător
| AlcolicSmile123 a răspuns:

Omonimele: sunt cuvinte cu formă identică şi acelaşi corp fonetic, dar cu înţeles total diferit
Exemplu: lac (de unghii) - lac (apa)
mic (de mancat) - mic (marime)
port (de vapoare) - port (verb, Eu port...)

a) Omonimele lexicale pot fi:
- totale - omonimele care au forme flexionare identice:
leu / leu---------lei / lei
Mai am doar un leu în buzunar. Mai am doar doi lei în buzunar.
De la circ a scăpat un leu. Am văzut mulţi lei la Zoo.

- parţiale - omonimele nu au forme flexionare identice:
Masa:
mese (de bucătărie)
mase (de oameni)
Bandă:
bande (de răufăcători)
benzi (magnetice)

b) Omonimele lexico-gramaticale sunt cuvinte cu formă identică, dar care sunt părţi de vorbire diferite:
Noi:

— adjectiv:
Am caiete noi.
— pronume: Noi plecăm imediat.

Nouă:

— adjectiv: Am o rochie nouă.

— numeral: Am obţinut nota nouă la istorie,

Poartă:

— substantiv: Am o poartă mare.

— verb: El poartă o vestă verde.

Atenţie!
* A nu se confunda cuvintele polisemantice cu omonimele care au şi ele aceeaşi formă şi înţelesuri diferite. Deosebirea se face avându-se în vedere următoarele: - omonimele nu au legătură de sens între ele: bancă - din parc; bancă - unde se depun banii.

Pleonasmul: În lucrările normative pleonasmul este de obicei prezentat ca greșeală de logică. Conform altor autori[1] pleonasmul este însă de multe ori doar o stîngăcie stilistică, așa cum este și cacofonia. Unele construcții pleonastice sînt foarte supărătoare prin defectele sintactice — de exemplu anacolutul dintre aceștia, majoritatea dintre ei —, în timp ce altele sînt ușor tolerabile și chiar justificate prin faptul că ajută la expresivitate sau la precizarea sensurilor.
Caracteristica definitorie a pleonasmului este faptul că sensul unuia din cuvintele implicate este în totalitate inclus în celelalte, ceea ce face ca acest cuvînt să fie, din punct de vedere strict logic, total inutil. Acest lucru se întîmplă fie atunci cînd sensul cuvîntului inutil este identic cu al altui cuvînt prezent, ca de exemplu în dar însă, fie este doar inclus în acesta, ca de exemplu în avansează înainte.

M-am întors înapoi.
Vă rugăm să avansați înainte.
Coboară jos!
moș bătrîn
a dăinui permanent
contrabandă ilegală
același numitor comun
atac agresiv
hepatită la ficat
antică și de demult
mijloacele mass-media
decît numai
dar însă

Asemenea construcții dovedesc necunoașterea sensului cuvintelor, neglijență în exprimare sau dorința vorbitorului de a impresiona prin folosirea unor cuvinte elegante.
Pe de altă parte, la fel cum există o obsesie a detectării și semnalării cacofoniilor, unii vorbitori au și o obsesie a pleonasmelor, ca urmare a insistenței cu care sînt criticate acestea în școală.

5 răspunsuri:
| ZigZagMTFK a răspuns:

Omonime: Barca pluteşte pe lac.
Ea s-a dat cu lac pe unghii.
Eu am o rochie nouă.
El a luat nota nouă la istorie.
Irina poartă pantofi cu toc.
Eu i-am cumparat mamei un toc pentru ochelari. PLEONASME: Baba batrana
Urci sus
Cobori jos
Avanseaza inainte
Viaţa cotidiană de zi cu zi
Exclusiv numai
Protagonist principal
A colabora impreuna
A decapita capete
Tentative de incercare
A rescrie iar

| Mysw a răspuns:

Pune mana pe carte

| AndreeutzaDragutzica explică (pentru Mysw):

Nu imi trebuie raspunsuri inutile. :*

| Mysw a răspuns (pentru AndreeutzaDragutzica):

AHA.Dar pune putin mana pe carte

| AndreeutzaDragutzica explică (pentru Mysw):

Bine gata, doamneee, o sa pun mana pe o carte rolling on the floor