| AbeautifulMind a întrebat:

Dau funda urgent! Astazi am sustinut simularea la lb.rommana pentru clasa a 11a, toate bune si frumoase dar am ramas cu o mica nelamurire happy aveam chiar la sub1 ex1 sinonim pentru: a marturisi... eu am scris a povesti. se puncteaza? happy

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred, in contextul dat sinonimul potrivit era a recunoaste.

| wolder a răspuns:

Daca acel cuvantul se potriveste perfect in context (SINONIM CONTEXTUAL)

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posibil... Aici depinde cel mai mult de părerea profesorului care corectează lucrarea.

| Ushhher a răspuns:

In majoritatea subiectelor se cere "sinonim contextual" adica sa se potriveeasca in locul cuvantului din textul respectiv. Daca tu crezi/nu crezi ca ai facut bine cerinta...raspunsul ar fi cam previzibil.

| ana21maria2001 a răspuns:

Nu prea cred ca este corect.dar s-ar putea sa iti puncteze. A marturisi=A dezvalui. Cred eu ca asa este mai potrivit. Succes! Sa speram ca se puncteaza. big grin

| AmjayGames a răspuns:

Dupa parerea mea raspunsul corect era "A spune adevarul"