| Sports a întrebat:

Dau fundita!
Ce sunt orbitalii la chimie..definitia va rog...

3 răspunsuri:
| ALSI a răspuns:

Orbitalul reprezinta zona din jurul nucleului. Poate ocupa unul sau doi electroni. Exista patru tipuri de straturi (stratul s, p, d, f). Pe fiecare tip sunt mai multi orbitali. De exemplu: orbital de tip p, orbital de tip s.

| Bogdy54 a răspuns:

Spatiul din jurul nucleului in care poate fi gasit cu cea mai mare probabilitate un electron in miscarea sa in jurul nucleului unui atom se numeste orbital.

| annadell97 a răspuns:

Orbitalul este regiunea cu cea mai mare probabilitate de existenta a electronului(sper sa te ajute cu cv)happy