| anonim_4396 a întrebat:

Hi!
eu nu am prea inteles la chimie orbitalii, mi-i puteti explica si mie?
Funda

5 răspunsuri:
| ゼロの a răspuns:

Ce anume nu ai inteles?
gandeste-te ca elevii din liceu sunt electronii, da?
Ei se aseaza in banci cate 2. O banca este un orbital, mai multe banci cu elevi alcatuiesc o clasa sa zicem MI (mate-info), care este un substrat, da?
Asa cum exista mai multe tipuri de substraturi, exista si mai multe tipuri de clase. De ex: MI1 (mate-info), MI2, MI3, etc. Aceste clase de MI apar fiindca nr. de elevi este mai mare decat incape intr-o clasa, asa este si la substraturi, fiindca nr. de electroni este mai mare decat incape intr-un substrat, asa ca apar mai multe substraturi.
Substraturile pot fii S,P, D sau F.
Daca orbitalii din substrat sun de tip S atunci si substratul va fi de tip S.
Mai multe substraturi formeaza un start, adica mai multe tipuri de clase de aIX-a, EX: SN(stiinte ale naturii), MI(mate-info), SS(stiinte sociale), etc.
formeaza clasele de a IX-a.
Iar intr-un liceu nu exista doar clase de a IX-a ci si de 10, 11 si 12.
Sper ca ai inteles.

| angel69lover a răspuns:

Carbonul (C) Z =6? Grupa 4 – Perioada II
Configuratia electronic a C in stare fundamental
Energia
Formarea legaturii covalente. Orbitalo Moleculari
Elementele tind sa aiba configuratia de gaz nobil.O modalitate este de a pune in comun electroni de la 2 atomi si rezulta o legatura covalenta.

Cand doi atomi de h se afla in acelasi spatiu, atunci cand ajung la o anumita distant nucleul fiecarui atom incepe sa exercite atractie electrostatic asupra nucleului celuilalt atom. Orbitalii "s" ai fiecarui atom incep sa se intrepatrinda astfei incat cei soi orbital "s" se combina si formeaza un orbital molecular de legatura(OML) si unul de antilegatura(OMAL).

| JesusIsLoveJesusIsLife a răspuns:

Jesus is love, Jesus is life

| zaloz a răspuns:

Orbitali sunt regiuni in care poti intalni electronii si sunt de tip s, p, d, f!

| Lighteen a răspuns:

Deci: orbitalii sunt cei care stau cel mai aproape de nucleu.
Ei sunt de 4 tipuri: s p d f
in s se gasesc max 2 atomi, in p max 6 atomi, in d max 10 atomi si in f max 14 atomi.
Configuratie electornica:
(exemplu pentru primul strat)
1s2(2 se pune ca si cum ar fi s la a 2-a):
1-numarul stratului
s-tipul substratului
2-cati atomi se gasesc pe substrat.Se citeste unu s doi. Acesta este un substrat, dar si primul strat.
(exemplu pentru al 2-lea strat)
2s2, 2p6
ca si la primul strat:
2(cel din fata)-numarul stratului
p-tipul substratului
6-numar atomi de pe substrat
(exemplu pentru al 3-lea strat)
3s3, 3p6, 3d10

si tot asa...