| Kolors a întrebat:

De ce 1kg de pene = 1kg aur? Aurul este mai greu decat penele. nu conteaza ca sunt ambele 1 kg dar aurul este mai greu!

Răspuns Câştigător
| Freudian a răspuns:

La acelasi volum aurul este mai greu DA. Dar aici e vorba de GREUTATE DE 1 KG. Ce greu de inteles? Daca pe un cantar pui o bucata de aur cat un telefon mobil va cantari 1 Kg, asa scrie pe cantar. O dai jos si pui pene cat in 4 perne si pe cantar va scrie tot 1 Kg. Din start spui ca 1 Kg = 1 Kg deci nu conteaza ce substante sunt. Densitatile sunt diferite si deci volumele sunt diferite, dar nimeni nu zice ca trebuie sa arate la fel.E o problema capcana de gradinita. Te face sa te gandesti la volul si la forma cand de fapt e simplu 1kG=1Kg Aurul e mai greu decat plumbul si mai greu de 2 ori decat fierul si mai greu de mii de ori decat puful... la acelasi volum! dar repet 1Kg = 1 Kg pentru ca sunt cantarite.

10 răspunsuri:
| Heys a răspuns:

Pai fi atent o sa iti zic pe intelesul tau.Gandestete un KG de aur e un lingou care e de 15cm pe 3-4 cm.Asa u kg de pene e o sacosa intreaga intra multe pene acolo de aia e un kg.un kg e un kg de orce ar fihappy

| wyla a răspuns:

Ai dreptate dar nu la multi nu conteaza.

Răspuns utilizator avertizat
| wyla a răspuns (pentru Kolors):

Nu conteaza deoarece noi ne luam ca-i tot 1 kg insa daca le cantarim pe cantar nu stiu daca va fi acelasi raspuns.

| мızυκı a răspuns:

Problema de gradinita straight face
Un kilogram tot un kilogram e.

| JeleUUU a răspuns:

Tu esti prost? Ele sunt egale doar volumul conteaza

| iuonak93 a răspuns:

In primul rand, 1kg e tot una cu 1kg. Oricare ar fi lucrurile ce se masoara.Dar, volumele pot fi diferite din cauza greutatii a fiecarei parti care constituie acel kg.Ex: Gandeste'te cate pene trebuie sa aduni (stiind ca ele sunt foarte usoare)
ca sa obtii 1kg? Acum de cat aur ai nevoie ca sa ai 1 kg? Acum sa facem diferenta: Aurul sa zicem ca'l poti tine intr'o mana(1kg), dar penele nu ai cum, au un volum mult mai mare deoarece o pana este usoara, ar putea ca 1kg de pene sa intre intr'un sac sau eu stiu... Acum pune kg de aur din mana ta in balanta si sacul de pene sa zicem( tot de 1kg).Ce observi? Cantitati egale. Logic, un 1kg=1kg dar sunt volume diferite. Sper ca te-am ajutat.

| MariaRawr a răspuns:

Pai daca avem 1 kg, adica o unitate de masura fixa, atunci nu conteaza ca unu e aur si unu e pene! da, aurul este mai greu dar nu conteaza chestia asta, poti sa pui o bucata de aur de 1 kg, si pene de 1 kg. ce, daca zic ca am 1 kg de cartofi si 1 kg de cirese cartofii sunt mai grei? greselile astea le faceam in clasa 1. sper sa te lamuresc.

| Root4004 a răspuns:

Te faci de rusine laughing cum ma nu conteaza ca ambele sunt 1 kg laughing Hai ca's de gradinita... laughing)))

| script a răspuns:

Sunt egale dar volumul este diferit...