| LePoneyBlanc a întrebat:

De ce majoritatea utilizatorilor TPU nu stiu sa scrie corect romaneste?

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Pentru ca cu messenger-ul si cu mesajele pe telefon s-a creat o limba incorecta, prescurtata pentru a putea ca transmiterea informatiei sa fie mai rapida. Totusi mi se pare ca nu stiu sa foloseasca nici prepozitiile sau conjunctiile acolo unde este nevoie. In loc de "pe care" se spune doar "care" si de multe ori nici verbul nu este potrivit. Marea lor majoritate sunt tineri care inca nu au invatat sau care, si daca au invatat, nu practica ceea ce au facut la scoala. Si eu am observat acest lucru si mi-am zis, ba chiar le-am cumva apararea, cand s-a pus problema interzicerii intrebarilor sau raspunsurilor care sunt gresite din punct de vedere gramatical sau al intelesului, pentru ca am zis ca omul daca are o problema nu trebuie sa aiba retineri in a intreba. Exista varianta de a raporta ca neinteligibile intrebarile sau raspunsurile, totusi oamenii, cei care stiu romana, incearca sa inteleaga ca sa poata da un raspuns.
Se fac corectari pe site, dar nu cred ca ajuta, sau nu stiu cat anume ajuta acest lucru. S-a pus problema invatarii limbii romane ca limba straina pentru maghiari, totusi nu s-a spus cat de straina e limba materna pentru unii dintre noi, romanii.

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ori scriu prea repede ori nu au invatat bine gramatica

| Annitu a răspuns:

Poate ca unii sunt mici ( 8-9-10 ani) si nu stiu toate reguliIe gramaticaIe...
poate unii gresesc din neatentie...si mie mi se intampIalaughing

| cornculapte a răspuns:

Pai... sunt trei categorii de utilizatori TPU care nu scriu corect romaneste. Prima e reprezentata de utilizatorii care stiu sa scrie, dar le e lene, in a doua categorie sunt utilizatorii care scriu cu "sh", "tz", "si" etc. pentru ca sunt mai "cul" si mai "smecheri", iar in a treia categorie sunt utilizatorii care chiar nu stiu sa scrie corect (unii pentru ca sunt inca niste pusti care tocmai au aflat de unde vin copiii si ne asalteaza constant cu aceleasi intrebari, altii pentru ca sunt prea in varsta si probabil au invatat altfel regulile gramaticale sau nu le-au invatat deloc - respectul meu pentru ei, dar sunt cam putini, pe site predominand "gradinita" in ultima vreme).

| Barajag a răspuns:

Ar putea scrie corect daca s-ar intoarce inapoi la raspunsul dat si sa se corecteze, cu totii gresim, dar tot mai bine ar fi sa citeasca ceea ce a scris de doua oribig grin Sa nu uitam ca, timpul zboara repede(poate asta este si cauza)hee hee

| thealchemist a răspuns:

Noi estem foarte culti. de ce superi la noi?

| Doddel a răspuns:

Pentru ca pur si simplu nu stiu.

| DEBrown a răspuns:

Nu doar membrii TPU fac asa. In urma unui sondaj facut pe internet 50% dintre romani nu stiu sa vorbeasca romaneste corect. Si mai ales ca pe TPU intra multi copii care nu au invatat inca regulile gramaticale, ce poti sa mai spui?happy

Răspuns utilizator avertizat
| MidnightLady a răspuns:

Pentru CA CAnd scriem prea repede, uitam de semnele de Munctuatie, neobservandule(!), cum fac Iceman, xI0IIip0px, AnNiTu si muuulti altii. Iar cand noi, care (vorba lui thealchemist) estem putin mai culti ii corectam, ei crede ca intram doar sa-i jignim, cum bine puncteaza secret.

| mistikk a răspuns:

Pentru ca nu arata prea mult interes poate ca si eu mai gresesc nu pot spune ca scriu perfect si uneori mai intra sora mea pe contul meu si scrie gresit mereu o invat ca nu rezolva nimic daca scrie gresit si prescurtat

| xl0llip0px a răspuns:

Pentru ca cand scriu se grabesc si scriu cu greseli neobservandule. ce tine de semnele de munctuatie unii nu le scriu cum as fi eu happy din lene straight face sau pentru ca sunt moldoveni?

| anyska a răspuns:

Se grabesc. iau intrebarile la misto... cred ca sunt mai cool daca le scriu gresit, cu prescurtati, etc. sau poate chiar nu stiu! tongue

P. s: Tare intrebare!

| Mmarryy a răspuns:

Asta ma intrebam si eu acum cateva zile. oricum sunt de acord cu tot ce a scris cornculapte.

| Me_5216 a răspuns:

Stiu. Dar nu le pasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca 40% din utilizatori sunt copii.