| Ghiță_3884 a întrebat:

De ce majoritatea persoanelor de pe site-ul asta imbecil nu stiu sa scrie romaneste? E chiar asa de grea limba romana? Sau intelectul la noi e direct proportional cu prescurtarile de pe IM?
Dau fundita rolling on the floor)

Răspuns Câştigător
| The Epic Fail Guy a răspuns:

DAY FOONDYTZA?! OMG

loomea noo shtyee sa scri3 r0maneshte ca noo vria!

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mi se pare ca esti prea dur in aprecierea TPU, nu este imbecil, cel mult pueril avand in vedere ca majoritatea de pe acest site sunt copii. Este adevarat ca multe postari sunt pline de greseli de limba si gramatica, dat fiind ca si limba romana chiar este o limba greu de invatat, la fel si gramatica.
S-a mai discutat aceasta problema si nu numai odata, ultima data de putin timp, vezi aici: http://www.tpu.ro/......-care-au/. De asemena, daca te uiti pe BLOG, o sa vezi ca si echipa TPU a ridicat de multe ori aceasta problema, dar nu cred ca a existat o imbunatatire in acest sens. Se pare ca destui s-au obisnuit sa scrie ca pe messenger si nu se pot dezobisnui de asta sau nu vor, desi aici au destul timp si au posibilitatea sa corecteze greselile. Numai bine!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

M-am inselat inca o data! Credeam ca intrebarile, mai ales in domeniul educatiei si culturii, se pun cu buna credinta si raspunsurile se trateaza la fel. Ce sa-i faci, de unde nu-i nici Dumnezeu nu cere!

| Alex_2741 a răspuns:

In primul rand sa incep. Deci nu e frumos sa te iei de altii, pentru ca 1. poate scrie repede se greseste mult in felul asta si e normal.
2. nu stiu de ce te crezi mai inteligent decat altii pentru ca pun pariu ca nu estiwinking si
3. oricine poate vorbii cum vrea
4. App daca nu iti place "site-ul asta imbecil" nu mai intra pe el si scuteste-ne pe noi de un imbecil care se crede mai presus decat ceilalti.
Fa-le tuturor un serviciu si iesi afarawinking

| RomanMandruPanaMor a răspuns:

Ghita, sincer unii din graba, unii asa s-au obisnuit, dar daca asa vor sa scrie ce ai tu cu ei nene, esti ca aia batranii vor sa schimbe toata lumea, nu mai gandi asa, am incercat si eu dar m-am lasat, copii/adolescentii sunt fie nesimtiti/inganfatii sau delasatorii, nepasatorii si o sa fii criticat de totiwinking

| liongirl a răspuns:

OauU...ai descoperit că există proşti pe lumea asta?laughing
Pentru mulţi, limba română este un adevărat obstacol ce le îngreunează viaţa din foarte multe puncte de vedere, pentru că ei DACĂ NU ŞTIE SĂ VORBEŞTE ROMÂNESTE, DA-POI SĂ SCRIE?!?rolling on the floor
Bye!:*

| jhgkjhkjhkjhkjhkjh a răspuns:

Pai thinking ...probabil unii o fac din "graba" sau mai stiu eu ce?! laughing
Sau unii chiar "intentionat" rolling on the floor [...adica :d...]hee hee
fundita? laughing
Glumesc, nu e un raspuns tocmai bun, cred.hee hee

| Fireheart1996 a răspuns:

Prescurtarile au ajuns sa faca parte din limba si literatura romana laughing prescurtari IM = limba romana laughing

In curand o sa apara romane scrise in limbaj IM laughing

| CosmyLlpop a răspuns:

Oamenilor le e mult mai usor sa scrie cu prescurtari, pentru ca e mai rapid si pentru ca ei deja considera acest lucru...normal.Iar unele greseli sunt facute si din graba, e normal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut harciogul iesit din padurile inundate! Are si inundatia plusurile ei, bag de seama!
Ghita, de cand te asteptam sa faci ordine in limba asta, fir-ar mama ei de limba!
Am aceleasi nelamuriri ca si Marionel, fir-ar!
Sunt ironica ( stiu de pe acum ca macar un stupid e al meu - ca sa nu ii mai pun la socoteala si pe amicii mei care mi-i acorda gratuit!) si vreau sa te intreb: intrebarea asta e o capcana?!?
Ca, daca nu este, sa stii ca "majoritatea", care e subiectul primei tale propozitii, se acorda in numar si persoana cu predicatul "stie" si nu cu pluralul "stiu", pe care l-ai acordat, cu eleganta, cu atributul "persoanelor".
Si trebuie sa ne explici ce semnifica prescurtarea IM. Eu stiu ce este IMM! Sau YM?
Si acum sa trecem la partea cea mai importanta.
Ai dat senzatia, in momentul cand ai postat, ca iei cumva in deradere ideea de fundita. Ai luat-o, treaba ta! Insa, e prima data cand judec oferirea fundei asteia. In mod ironic ai acordat-o? Atunci trebuia postat la Trivia/Amuzante.
Ai dat-o inconstient sau ti-a "fugit" mouse-ul? Iti ceri scuze sau iti motivezi cumva gestul, pentru ca unii useri intra la Educatie/Cultura generala impinsi de seriozitate(vezi ioandelasal, MarionEl, BoGd4n d1n HD si chiar si eu) si nu ca sa te amuze cu raspunsurile lor!
Dar probabil ca doar asta cauti, deci, locul tau poate ca, intr-adevar, nu e aici, printre imbecili!
Multumesc pentru ca ai avut rabdarea sa ma citesti!
Monica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Marionel, dai fundita daca iti spun?hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa, am rezolvat-o si pe asta si am un nou prieten, baiat destept, Ghita!
Si, apropo, Ghita, noi nu suntem tocmai normali!hee hee

| Meticulosul a răspuns:

Întreabă-l pe Hâtciogul el cunoaşte bine "lingua Rumână"

| Ghiță_3884 explică:

M-au amuzat raspunsurile laughing
si fundita merge catre... The Epic Fail Guy rolling on the floor

| Ghiță_3884 explică:

@Dmonik
Multumesc Monica pentru corectie. Raspuns inteligent!
Acum nu sunt ironic ci cat se poate de serios.

| Ghiță_3884 explică:

Recunosc, m-am pripit cand am catalogat site-ul drept imbecil. Vad ca exista si utilizatori "normali"