| superpissy40 a întrebat:

De ce scartaie creta?(intreb de curiozitate nu ca tema la fizica)Funda! Scuze de categorie!

4 răspunsuri:
| danielcretu1980 a răspuns:

Tabla scartaie, nu creta.
daca scrii pe asfalt, nu scartaie.

| superpissy40 explică (pentru danielcretu1980):

OK.Pai si de ce scartaie tabla?

| adorada96 a răspuns:

Pai chestia e ca dupa ce o rupi nu mai scartaie... si eu am curiozitatea sa aflu de ce scartaie...

| Munteanu_Daniel_1996 a răspuns:

Orice 2 lucruri care se ating produc un sunet sesizabil sau nu pentru urechea omului. Când tabla atinge creta undele de sunet se propaga pe toată lungimea cretei. Cu cat creta este mai lunga cu atât lungimea undelor este mai are iar creta intra in rezonanta cu tabla. De asta de aude acel scârțâit și dispare după ce rupi creta.