| anonim_4396 a întrebat:

De ce se numeste  porcina gripa cea noua? Ce legatura are cu porcii?

5 răspunsuri:
| Gabystelistu95 a răspuns:

Pentru ca este o maladie a aparatului respirator al porcilor provocata de virusi gripali de tip A, simptomele gripei porcine la oameni sunt similare simptomelor gripei obisnuite si includ febra, tuse, senzatia de gat uscat, dureri de muschi, dureri de cap, frisoane si o stare accentuata de oboseala, ca si in cazul gripei sezoniere, gripa porcina, cand se manifest la oameni, se poate manifesta cu diverse grade de severitate, de la forme usoare pana la unele grave.

| TeoIonela a răspuns:

Se transmite de la porci la oameni.si fii atenta:a fost gripa aviara, apoi asta porcina, cate vor fi? stau si ma gandesc:vor mai fii si gripa cabalina, ovina, bovina? dar stiu f sigur ca virusul gripei porcine a fost facut special in laborator pentru a omori mii de oameni.chiar si un senator a marturisit chestia asta la tv...najpa.da asta e lumea in care traim.cryingcrying

| M.madallina a răspuns:

Pe internet scrie ca se transmite de la porci iar la stiri ca iau pus numele asta pur si simplu.nici eu nu stiu ce sa cred

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Noul tip de virus gripal A H1N1(„virusul gripei porcine") a fost creat în laborator. Nu se aseamănă cu nici un alt virus precedent. Pentru sinteza lui s-a folosit virusul gripei spaniole din 1918 combinat în mod artificial cu tulpina virusului comun H3N2 şi H5N1 (tulpina gripei aviare). Conţine material genetic de la două tulpini de gripă porcină, două tulpini de gripă umană şi o singura tulpină de gripă aviară. De aici au si numit-o "gripa porcina", nu ca ar fi produsa de porci sau ca s-ar trage din animale. Ci datorita mutatiei genetice creata in laborator. Experimente, si management sanitar la nivel mondial. Sau pe scurt: manipulare mondiala.

| Neamtu a răspuns:

Eu nu am mai auzit ca porcu sa aiba gripalaughingasta e o mare minciunahappy nu credeti in asa cevahappy