| DjTeolik a întrebat:

De ce se poate regenera rama?(intrebare de biologie).

Răspuns Câştigător
| andreiano a răspuns:

Din câte ştiu, o râmă are în fiecare segment organe vitale (creier, inimă, stomac). Astfel, există teoretic posibilitatea ca o râmă să supravieţuiască dacă o tai în atâtea bucăţele câte inele are. Practic, din fiecare inel sau segment separat poate lua naştere un nou individ.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din câte ştiu, o râmă are în fiecare segment organe vitale (creier, inimă, stomac). Astfel, există teoretic posibilitatea ca o râmă să supravieţuiască dacă o tai în atâtea bucăţele câte inele are. Practic, din fiecare inel sau segment separat poate lua naştere un nou individ. Şi eu ştiu la fel.