| anonim_4396 a întrebat:

In cat timp se poate regenera o padure?

4 răspunsuri:
leonardk
| leonardk a răspuns:

Timpul pentru regenerare este in functie de ce fel de copaci sunt plantati. Ritmul de crestere este diferit de la o specie la alta. Cel mai repede creste salcia, plopul, pluta si arinul. Foarte greu creste bradul, stejarul, carpenul si fagul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

100000 de ani

| rafy a răspuns:

Sute de ani

| k1ngnoob a răspuns:

Depinde si de sol (primele speci pregatesc solul pentru urmatoarele.Arbusti pregatesc terenul pentru speci care apar abia mai tarziu (fag stejar etc). Asa se intampla fara interventia omului