| đąиiعℓ a întrebat:

De ce un minut are 60 de sec? de ce o ora are 60 minute?

Răspuns Câştigător
| casperboyy a răspuns:

Din cauza egiptenilor s-au apucat ei sa faca pe destepti si sa masoare umbrele care difera pe un obiect in functie de cum sa misca soarele (ma rog pe vremea aia ei credeau ca Pamantul e buricul universului). Neavand magicul neon si bec din pacate priveau ziua respectiv noapte ca doua taramuri complet diferite. Neavand soare pe timpul noptii era cam greu sa imparti intervalele in timpul nopti asa cum o faceau in timpul zilei. Norocul lor ca au inventat clepsidra. Aici a aparut prima data conceptul ca ziua are 24 de ore. Mai tarziu greci daca nu ma insel au masurat un astfel de interval cu un pendul si au obtinut ca intr-un interval din alea 24 (o ora) bate de 3600 de ori. Banuiesc ca au facut apoi un radical si au aparut bell & ross si rolex`ul mai apoi. Bafta.

6 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Dupa unele studii facute de...normal...cercetatori s-a demonstat ca ora are 60 de minute scriptic si 45 de minute faptic(la timpul actual) si se va micsora din ce in ce mai mult, din acest motiv spunem "vai, ce repede a trecut ziua, luna, anul" atunci intrebarea ta mai este valabila?

| dulshe a răspuns:

Pentru ca sa trenuie sa fie. E ca si cum tias zice eu tie, de ce dumnezeu te-a facut sa fii baiat? (banuesc ca esti baiat dupa nume)

| Wtf9000 a răspuns:

De ce nu ?

| liviupaun a răspuns:

Ca sa nu ne incurcam in mai multe nr.cum ar fi sa fei un minut 45 de secunde si ora sa aiba 69 minute

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu:-p intreaba-l pe ala care a inventat ceasulbig grin

| ionica11 a răspuns:

Pentru ca primele civilizatii ale omenirii, care s-au format in Mesopotamia (Civilizatia Sumeriana) si altele care au imprumutat sistemul, aveau sistemul de numarare in baza 12, nu 10 ca acum. Imparteau o zi in 2 parti egale, 12 si 12. De aici si 12*5 = 60.