| ionutzz01 a întrebat:

De la placa de baza poate sa mi se faca ecranul alb? sau ii de la curent?

7 răspunsuri:
| PaulCCraciun a răspuns:

Dar cand se face alb, la pornire direct sau in timp ce merge o perioada?

| PaulCCraciun a răspuns:

Ca sa vezi daca nu e din placa sau altceva, fa rost de un alt monitor, TV ceva, si vezi daca merge. Daca merge cu alt monitor atunci e clara treaba.

| ionutzz01 explică (pentru PaulCCraciun):

Stau la tara...si am dus calculatorul la un unchi in oras si lui nu-i facea asa deloc. se face chiar dupa 3-5 min ce il pornesc sau dupa o ora, depinde

| PaulCCraciun a răspuns (pentru ionutzz01):

Deci sa inteleg ca ai testat cu alt monitor, si acel monitor merge bine. atunci e monitoru' tau de vina. Dar ce are exact nu stiu sa zic, mi-as putea da cu presupusu dar nu are rost. Ori incerci sa il repari, dar cel mai probabil, zic eu, ajungi sa iti iei altu, pentru ca s-ar putea sa te coste mult reparatia si sa nu merite dar nu se stie. trebuie dus la un service si vazut. Sau, inainte de asta, discuti cu cineva care se pricepe, poate iti spune ce ar fi, asta ca sa nu umbli cu monitoru' dupa tine prin tot orasu'. Daca descoperi cauza, poate imi dai si mie un mesaj, sunt foarte curios ce ar fi.

| ionutzz01 explică (pentru PaulCCraciun):

Am sa te anunt big grin. dar si monitorul meu merge la alta uintate si chiar la unitatea mea la oras. acum am schimbat priza si ma redus din cabluri...pana acum mi se facea ecran alb dupa 5 min sau max 30 min..azi ma stat 3 ore non stop si nu s-a intamplat nimic, posibil sa fie curentul, dar nu sunt sigur inca

| ionutzz01 explică (pentru PaulCCraciun):

Am aflat problema...am avut un circuit integrat la placa de baza. a trebuit sa schimb placa de baza

| ICEbalI a răspuns:

Verifica mufa vga sau poate ai o problema cu monitorul.
bafta.