| Radandam a întrebat:

Deci, dacă cineva vrea sa îmi trimită bani pe paypal, eu trebuie sa ii dau datele personale? Acea persoana va ști cine sunt dacă ii dau datele personale? Politia se poate sesiza și afla dacă mi s-a trimis bani prin paypal? Îmi poate afla identitatea? Știu ca întreb lucruri dubioase, dar sunt curios și vreau sa aflu

10 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Uite aici cam tot ce trebuie pentru a rezolva problema ta:https://www.youtube.com/watch?v=Bt22yrw7N9g

| GabiDumitrescu a răspuns:

Doar adresa de email trebuie sa o dai, atit. Oricum, stai calm, daca sunt sume mari, o sa te caute baietii de la ANAF peste un an-doi, sa nu crezi ca poti sa faci bani de nebun fara sa afle ei. Ca nu stau sa fugareasca fiecare amarastean care mai scoate cate o suta de dolari din an in Paste, asta e partea a doua.

| anonimg a răspuns:

Stai linistit ca PayPal nu poate sa fie spart/hacuit de nimeni.
PayPal a fost infiintat ca o masura de siguranta atunci cand se foloseste un cont bancar (adica un card).
Nu poti sa iti faci un cont de PayPal daca nu ai mai intai un card de la banca.

Atunci cand vrei sa faci cumparaturi pe internet si esti obligat sa introduci atat contul cat si parola card-ului, cel care a facut site-ul iti poate afla si contul si parola; si dupa acestea doua poate sa faca un card bancar absolut identic cu al tau (cu aceeasi parola), si poate sa retraga toti banii de pe card (adica din cont) la un simplu bancomat.
Tocmai de aceea a fost inventat PayPal: sa nu iti cunoasca nimeni parola. Contul trebuie sa il cunoasca (daca iti cere numarul de cont il dai, inclusiv numele si prenumele al aceluia care are contul bancar si bineinteles care are si contul de PayPal); dar parola Nu o dai niciodata nimanui!
Numarul de cont, numele si prenumele trebuiesc date, pentru ca fara ele nu iti poate pune bani. Dar nici pe acestea sa nu le dai oricui, ci numai la persoane de incredere.

Atunci cand cineva iti trimite bani pe Paypal, de fapt iti trimite bani pe cardul (contul) de la banca; dar face acest lucru prin Paypal.
PayPal nu este o banca, si nu are bani. PayPal este doar o firma (care functioneaza numai cu internet), si care se ocupa de securitatea transferurilor bancare.
Dar pentru serviciile sale, PayPal retine un anumit comision din fiecare tranzactie.
Dar trebuie sa stii ca parola contului de PayPal este una, iar parola cardului este alta. Niciuna din aceste parole nu trebuie data nimanui. De fapt toate parolele care le ai trebuie sa le stii numai tu, si sa nu fie niciuna asemanatoare cu alta.
Cine iti trimite bani direct pe card sau prin PayPal, nu are nevoie de parola nici de la Paypal si nici de la card. Oricine iti cere vreodata o parola sa nu o dai, si trebuie sa anunti imediat politia, pentru ca persoana vrea sa te insele.

Guvernul Romaniei poate avea acces oricand la orice cont, si il poate bloca oricand daca este nevoie, dar numai pe baza unui ordin judecatoresc.

| Wr3nch a răspuns:

Zi intai pentru ce iti trimite. Pentru ca pe PayPal is doua metode de plata si una te lasa sa faci refund, si iti poate trage clapa.

| Radandam explică (pentru Wr3nch):

Pur și simplu, îmi trimite sa ii am în cont sa ii folosesc, nu e un motiv anume, doar ca nu vreau sa se știe date persoanale despre mine. În caz de ceva sa nu ma cheme pe la politie

| Wr3nch a răspuns (pentru Radandam):

Nu trebuie sa ii dai nicio informatie in afara de linkul de plata sau adresa de mail pe care e facut contul.

| Andrei007007 a răspuns:

Pe PayPal nu, daca tu nu doresti asta si le ascunzi (vezi ca ai la setari cum se face). Daca nu vrei ca el sa stie cine esti, poti face o factura prin PayPal si sa i-o trimiti, el iti da banii si aia e. Vezi ca sunt mai multe metode prin care cineva poate sa-ti dea bani si nu e neaparat nevoie sa stie cine esti sau ce faci.

| Radandam explică (pentru Andrei007007):

Care sunt alte metode?

| Andrei007007 a răspuns (pentru Radandam):

Pai aia cu factura, mai e una cu refund de care a zis si Wr3nch si inca una care practic iti faci tu un fel de donatie dar acolo trebuie sa pui si niste date suplimentare daca nu ma insel, altele nu stiu ca nu am folosit foarte des PayPal, dar stai linistit ca nu se afla nimic cat timp ai setat in cont asta, dar asa cum se mai scrie pe aici prin comentarii, daca sunt sume mari o sa te caute ANAF-ul peste doi trei ani sa-ti ceara socoteala, sume mari fiind peste 5.000 lei ceva de genul.

| winxpneverdies a răspuns:

Nu, nu si nu. doar dai adresa ta de mail pentru plata paypal, fara alte detalii suplimentare sau date personale. daca faci ceva dubios evident ca politia va cauta si va vedea