| popa_andreea a întrebat:

E adevarat ca trebuie sa spalam salata verde in otet pentru a omori viermii? Am citit undeva, dar nu am inteles despre care viermi e vorba...

9 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Eu mai spal salata cu bicarbonat de sodiu, de otet nu am auzit.

| lia a răspuns:

Eu spal salata ca majoritatea persoanelor...sub jetul de apa, important este sa fie spalata fiecare frunza de salata in parte happy

| Zoombe3 a răspuns:

Eu nu o spal decat cu apa, iar pe mine mama/bunica/soacra m-au invatat ca daca salata sau varza are viermi trebuie aruncata nu spalata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu o spal cu apa de la robinet si o pun in castron cu ridichi, ceapa si castravete, sare, ulei, otet si putina apa sa taie din otet. Gata salata, merge la cartofi prajiti ca altceva nu stiu sa fac big grin tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viermisorii aceia ii gasesti cateodata prin salata (mie mi s-a intamplat) dar eu cred ca salata este ok daca o speli doar cu apa. Eu una asa fac si apoi urmez pasii pe care i-a scris "Bro" happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Salata verde se spală sub jet puternic de apă rece pentru a îndepărta praful, nisipul, mișcătoarele, etc.
Apoi o pregătești.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

da! cu apa si sare sau apa si otet, salata se desface si se lasa cateva minute intr-un vas mare, nu e vorba de viermi-este vorba de omizi, musca alba de varza sau melci.nu scurgi apa din castron, scoti frunzele din apa, asa raman impuritatile in apa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E suficient daca o speli bine in apa rece.Rupe frunzele de salata si lasa-le cateva minute in apa rece in castron. Daca sunt viermi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As vrea sa va spun un lucru.melcii si ouale de omizi sunt infime, se lipesc de frunze si nu se duc la o simpla spalare, de aceea este recomandata sarea sau otetul in apa cu care le speli, sarea ii omoara si se dezlipesc de frunze.