| Bishop a întrebat:

E de rau daca mi s-a stins brusc lumanarea in biserica dupa ce am ocolit sicriul?

Răspuns Câştigător
| Essence a răspuns:

Incearca sa ocolesti superstitiile, sunt doar niste zvonuri creeate de oameni pentru a-i speria pe ceilalti. happy
nu trebuie sa crezi in asa ceva, nu te obliga nimeni.
nu are nici o legatura faptul ca s-a stins lumanarea, cu cine stie ce alte zvonuri ca
"Angelsergiuboy a răspuns:
Inseamna ca o sa ajungi in curand si tu in sicriu sau fantoma celui din scriu o sa te bantuie in curand"

Chiar crezi asa ceva? thinking

O sa-ti dau niste exemple: big grin
Stii ca se intampla sa iti trimita o persoana frecventele mass-uri de pe messenger in care iti apare un mesaj cum ca "Daca nu trimiti acest mass in 24 de ore, 1 zi, 1 saptamana, 1 an, 1 ora, e (un timp) etc, o sa mori, o sa-ti moara familia, tot felul de ciudatenii din astea: o sa te bantuie fantoma nu stiu cui, o sa visezi nu stiu ce la noapte". straight face Ei bine, ai incercat sa NU trimiti si tu la randul tau acest mass, ca sa observi ca acest mesaj este inventia unui individ care vrea sa-i sperie pe cei creduli? sick/ Eu Nu am trimis astfel de mass-uri si iti spun ca sunt sanatoasa, la fel si familia mea. happy Nu s-a intamplat nimic.
Mai sunt si superstitiile cu pisica neagra: cum ca daca iti trece o pisica neagra prin fata o sa ai ghinion si ca sa nu ai trebuie sa faci trei pasi inapoi si sa te tii de par sau ceva de genul : e foarte aiurea, cineva a inventat-o ca sa isi bata joc de altcineva: imagineaza-ti. cum sa stai 30 de secunde, sau un timp cu mana-n par, in mijlocul drumului ca sa nu ai ghinion fiindca ti-a iesit o pisica-n cale? laughing nu e aiurea? este bataia de joc a unor oameni, ca sa-i faca de ras pe altii. happy

Sper ca te-am lamurit, si te sfatuiesc sa nu mai crezi in asa ceva.
Ti-am demonstrat ca nu este nimic adevarat in aceste superstitii.
Ei bine, mai poti experimenta si singur/a.

Numai bine.
Take care.
kiss

10 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Nu e un lucru rau, pur si simplu e o intamplare fara sa ne gandim la cei mai rau.

| Bishop explică:

@Essence da stiu. Nu e vorba ca, cred in superstitii, chiar sunt printre cei care NU. Dar mi s-a parut ciudat si straniu si de obicei ma mananca curiozitatea.
Ai dreptate cu mass-urile (nici eu nu am dat nici o data, e de-a dreptul stupid) si cu pisica neagra, sau cu oglinda sparta la fel, doar postii.
Nu trebuie sa lasam superstitiile sa ne schimbe viata, pentru ca daca ne luam dupa ele, ne influenteaza in mod negativ, si gandim negativ, si nu e bine, pentru ca atragem cea ce gandim.
Mersi happy

| MidnightLady a răspuns:

Da, inseamna ca era curent si poate te alegi cu dureri de cap.

| alyx a răspuns:

Buhoaaa, o sa mori, nu ma, glumeam, sa nu crezi toate tampeniile pe care le spun babele, totul e o vrajeala ieftina.

| joanamm23987465 a răspuns:

Este semn ca cel din sicriu iti multumeste, deci, este semn bun! (sper ca te-am ajutat!) funda?confused

| Andra0037 a răspuns:

Nu e. poate ai mers prea repede in biserica. s-au a suflat cineva in ea. da nu e de rau ca si mie mi s-a stins acu 4 ani si nu am nimic.

| Angelsergiuboy a răspuns:

Inseamna ca o sa ajungi in curand si tu in sicriu sau fantoma celui din scriu o sa te bantuie in curand

ceva de genu

| Sas a răspuns:

Da

| putzoc a răspuns:

O sa mori laughing... glumeam. nu e de rau

| OanaCosanzeana a răspuns:

Nu cred ca trebuie sa iti faci probleme prea mari din cauza asta. Probabil era curent. Si d. p. d. v. al superstitiilor, eu una nu cunosc nici o nenorocire care ar urma dupa stinsul lumanarii.