| theMUFASA a întrebat:

E recomandat sa opresc si sursa in momentul cand inchid pc-ul? Daca opresc pc-ul, si nu inchid sursa, acesta mai consuma curent?

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Vorbesc din experiența mea că techinician IT,eu mereu opresc tensiunea in placa de baza,poți arde memoria RAM,placa grafica,hardurile,placa de baza,eu folosesc și o brățară antistatica,deci greu mare,după ce îl scoți din priza mai apasă câteva secunde pe butonul de power, eu așa am învățat așa fac, la laptop daca conectorul e greu de desfăcut mai curat și așa cu baterie

| RAY a răspuns:

Tampitule am scris după ce îl scoți din priza mai apeși 5 secunde astfel este descărcat complet și poți lucra la el

| AndreiBistriteanu a răspuns:

Cand este oprit in cu shut down consuma aproximativ 1, 5W pe ora adica vreo 50 de bani pe luna in plus.
Ray abereaza,probabil habar n-are ca in shut down doar o mica parte din componentele placii de baza mai raman alimentate ca sa permita pornirea de la buton, din retea, usb etc.