| anonim_4396 a întrebat:

Este corectă expresia „om fără rigoare", dacă ne referim la o persoană nesinceră?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este corecta, rigoare nu inseamna sincer, vezi sensurile ambelor pe dexonline.ro.
Fara rigoare inseamna fara strictete, fara severitate, fara reguli stricte, etc.
Nesincer inseamna mincinos, prefacut, nefiresc, etc.

| Butterfly02 a răspuns:

Nu este corect.
Rigoare inseamna asprime, severitate, strictețe.
Om fara rigoare inseamna om fara asprime, severitate. strictete, adica un om bland.
Daca vrei sa te referi la o persoana nesincera foloseste pur si simplu expresia "om mincinos". happy