| SecretDarky a întrebat:

Este normal să vorbesc cu mine însumi? Sau am probleme psihice?

27 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Este normal dar...nu cu voce tare!

| SecretDarky explică (pentru baru):

Eu vorbesc doar in soapta si fara sa ma vada cineva

| Adry05 a răspuns:

Parerea mea e ca te ajuta la cresterea increderii in sine. E ceva bun si total ok, pana la urma pe tine te ai in viata asta, restul sunt temporali.

| BADBUNNYaruncacubanii a răspuns:

Este absolut normal. Chiar se recomanda.

| Kaℓi a răspuns:

Cred ca sa vorbesti singur e cat de cat ok. La asta te referi? pentru ca nu prea inteleg ce inseamna "sa vorbesc cu mine insumi"... e un fel de dialog? replica - raspuns etc? poate chiar o cearta happy si cand te superi, nu-ti mai raspunzi laughing
Glumesc, nu e asa grav! multa lume face asta.

| Samariteanul a răspuns:

Stai linistit, e normal.Eu cand am ceva important ma uit in oglinda, imi trag o palma si-mi spun ca trebuie sa ma concentrez(imi fac putina morala).In general oamenii vorbesc cu ei insisi, fiind un lucru bun din pct de vedere psihologic.(in niciun caz nu ai probleme psihologice)

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Samariteanul):

Ma prietene, mai vorbesc si eu cu mine însumi, da' în gând si fara palme. La tine creca e ceva la mijloc, cu palme, cu oglinzi rolling on the floor nu stiu ce sa zic laughing).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai probleme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vorbesti cred ca da, dar daca vorbesti cu tine doar in gand e ceva normal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este normal poate chiar benefic si cu voce tare in fata oglinzii, nu toti oamenii au tupeul acesta.
Te poti si inregistra asta o sã te facã sã-ti dai seama de si mai multe chestii mult mai interesante despre tine.

| qieiqpalz a răspuns:

Si eu fac asta 0_0

Răspuns utilizator avertizat
| Jouliete a răspuns:

Da, fiindca daca vorbim cu noi înșine, clarificam mai bine ce avem de facut, înțelegem mai bine lucrurile, si luam decizii mai bune, în plus pare ca avem o companie de încredere.
Este dovedit ștințific, ca lucrurile spuse cu voce tare și nu doar gandite cu mintea, au un efect mai puternic asupra noastra. Deci îți recomand sa vorbesti singur fiindca e benefic, e ca si cum ți-ai da singur o mâna de ajutor în gândurile tale.

| YellowAngel a răspuns:

Cam toata lumea face asta, problema este daca o faci cu voce tare si in public.

| Deserth a răspuns:

Pai du-te-n pana mea.Ori vorbesti cu mine ori cu tine.Pa

| Chernobyl a răspuns:

Da e normal si eu vorbesc cu mine însumi.

| NevermindXEXEXD a răspuns:

Tu cu mine si cu Iona al lui Sorescu

| LilPeep a răspuns:

Eu vorbesc tot timpul cu mine, din lipsa de viata sociala.

| alyyyyy2018 a răspuns:

Daca vorbești cu tine e normal, dar fara sa te subapreciezi sau fara sa te certi pentru că altfel îți creezi singur o stare nu prea buna.
Mă gândesc că ești mai degrabă supărat din alte cauze și cu toate la pământ, iar faptul că îți mai vine să vorbești cu tine, te gândești că ai luat-o razna. Nu. Nu e un lucru rău să vorbești cu tine, dar trebuie sa gândești și sa vorbești pozitiv.

| Picu06 a răspuns:

Este dovedit stiintific ca daca vorbesti cu tine, esti un geniu sau cel putin, esti foarte destept(nu neaparat pe matematica romana etc) ci pentru felul in care gandesti si pentru capacitatea de a gandi! Deci... Nu fi stresat! E FOARTE OK! Cu totii facem asta dar, majoritatea nu isi dau seama. KEEP KALM!

| MorioMD a răspuns:

Eu vorbesc cu mine insumi doar in ganduri cand vreau sa fac ceva sau ma gandesc la ceva pe loc happy. In concluzie, e ceva normal.

| RăzvanMoN a răspuns:

Este totul normal, dacă nu ai vorbi cu tine însăți cum ai mai putea să scoți niste idei bune și puse bine la cap? laughing

| DaviddFarkas a răspuns:

Este absolut normal.

| GbiY a răspuns:

Fac asta 24/24 deci este normal laughing)