| Iunix a întrebat:

Fianțe şi bănci ( Finanțe şi contabilitate la Artifex ) sau management? Unde se câştigă mai bine? Unde sunt mai multe locuri de muncă?.

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Cu finanțe bănci îți găsești mai repede și mai bine plătit loc de munca, asta e clar. Dar nu știu cât de mult te va ajuta Artifex. Adică cu ASE-ul aveai ceva șanse, așa nu știu...

| Iunix explică (pentru Bondarel99):

Unii spun că nici Ase-ul nu mai e ce a fost. Aşa că nu mă interesează neapărat ce spune lumea despre facultate, atât timp cât e acreditată şi diploma e recunoscută in toată lumea. Dacă înveți o să şti meserie indiferent de facultate. Eu aleg dacă facultatea e bună sau nu prin faptul dacă invăț sau nu. Pe mine mă interesa o părere despre profesie, despre calificare.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Iunix):

Eu vorbeam din perspectiva in care o sa fii la un interviu de angajare. Sa zicem ca o sa fie mai multi candidati cu diploma de finante banci (ASE si Artifex, Spiru etc.). Angajatorul o sa aba in 90% din cazuri tendinta sa il aleaga pe cel cu ASE, fara sa tina cont de alte lucruri. Daca ne gandim mai bine are dreptate, cei care se duc la (unele) facultati private pot lua diploma de licenta fara efort, adica dai bani si treci usor examenele, nici nu trebuie sa fii prezent, deci automat nu inveti mai nimic (nu zic ca nu sunt si studenti care invata). Astfel e suprasaturata piata de proaspeti economisti, juristi si altele. Chiar daca nu e corect mereu, asa se intampla, iar ca sa inveti meserie propriu-zisa si sa avansezi, sa fii cel mai bun mai intai trebuie sa fii angajat. Bineinteles, in situatia in care nu ai pile si relatii. Cand vei termina facultatea vei dori sa te angajezi intr-o banca, firma etc. daca nu vrei sa iti deschizi ceva pe cont propriu.
La orice facultate se face carte atata timp cat esti dispus sa inveti, ASE ramane in continuare una de top, chiar daca sunt atatia care spun vrute si nevrute.
Si nu, nu sunt la ASE, nici macar la ceva asemanator.