| Barbu_Alexandru_1999 a întrebat:

Frate imi poate spune si mie cineva ce e pana la urma cu gravity falls ( Ciudateni ) pana la urma ce e cu mesajele din desen despre ce este vorba mai exat ce vrea sa ne transmita puppy dog eyes
sad cine imi poate sa imi zica si mie mai multe de gravity falls

Răspuns Câştigător
| Electro622 a răspuns:

Deci gravitty falls este un oras destul de ciudat iar in trecut un anume autor a scris 3 carti (jurnale) care fiecare avea o parte a unei harti menite sa creeze un portal spre lumii infinite (asta apare in ultimul episod si este un mesaj secret) sunt destul de multe anomalii,cum ar fi robbie se presupune ar fi un zombie,o dovada ar fi faptul ca e descris perfect de catre jurnal,mai ales are semnul inimii crapate pe trening-ul sau iar acesta se afla si in carte,dipper are un semn aflat in carte pe sapca lui,acesta fiind pin-ul,soos are semnul intrebarii el fiind probabil numit de billy, un personaj atotstiitor care se pare ca stie ce s-a intamplat in trecut si in viitor, ca fiind ''the handy man'' si ca fiind unul din cei mai inteligenti, deci soos e un presonaj foarte important, bun..acum unchiul stan (stanford pines) si fratele sau stanley si inca o ruda a carui nume l-am uitat fac parte dintr-o corporatie secreta in gravitty falls, care si-a atins scopul (ultimul ep sezonul 1) cand stan a deschis acel portal acestia au un simbol care apare in majoritatea episoadelor dar nu stiu sa il descriu,stan are tatuat pe spate din cate stiu un cod,nu mai tin minte pentru ce era dar era foarte important si il folosea pentru a intra in laboratorul lui,mabel este sora lui Dipper si aceea stea cazatoare pe care o are pe unul din tricouri se afla in jurnal, deci fiecare dintre persoanaj are oarecum o imporanta aparte, o chetie curioasa legata de Soos ar fi faptul ca nu se stie numele sau de familie si am o banuiala ca e ruda cu stan si cu dipper, deci face parte din familia pines, lucreaza de la 12 ani pentru stan si pe gratis, de obicei numai rudele fac asa ceva si in plus e foarte apropiat de dipper si mabel si tine la ei ca la proprii frati, acesta este unul din cele mai periculoase personaje dupa billy deoarece are multe cunostinte, in primul episod cand l-a intalnit pe billy acesta a intrat in mintea lui stan si a vazut cum stan punea parola si intra in laboratorul secret iar acesta a reactionat de parca ar fi stiut...deci se leaga multe lucruri, despre celelalte stiu putine dar cel mai dubios este acel batran cu barba lunga, eu cred ca este scriitorul jurnalelor, chiar daca are doar 5 degete si nu 6 ca scriitorul acesta are un ghips ceea ce inseamna ca a patit ceva la unul din degete si in plus e nebun deoarece billy i-a facut asta happy, in plus este singurul inventator din oras si construieste lucruri incredibile la fel ca autorul cartii, ma rog e unul din desenele mele preferate pentru ca ma pune sa gandesc mereu happy cred ca ti-am povestit multe episoade si esentialul, este foarte misterios, putini stiu de fapt ce vrea sa transmita si se va afla in sezonul 2..Nu stiu daca are un mesaj aparte dar e foarte frumos, poti cauta pe internet deoarece nu pot sa scriu chiar tot ce stiu, oricum sper ca te-am ajutat si uita-te mai atent la episoade si o sa aflii mai multe happy!

3 răspunsuri:
| Teddy2 a răspuns:

Desigur raspunsul foarte complet de mai sus povesteste serialul dar am aflat ca multe simboluri sunt abevarate. Eram la Ora de Informatica si am gasit optiunea de a scrie cu hieroglife naziste. Aceleasi hieroglife erau pe langa roata si prin jurnal. De asemenea peste tot se afla si nr. 618 care inseamna ca creatorul serialului care era nazist se nascuse pe 6 a 18-a. De asemenea bill rate semnil lui Dumnezeu numit si ochiul luiDavid. Teoria mea rate ca Capra care apare peste tot rate de fapt bill.

| Met a răspuns (pentru Teddy2):

Sunt foarte sigur ca autorul celor 3 jurnale este Stan Pines iar McGucket este asistentul lui iti poti da seama din sezonul 2 episodul 7

| Dima_Valentina_1998 a răspuns:

Eu am vazut ca dupa ce stan pune cele trei jurnale formeaza o harta deschizand un portal din care iese fratele sau geaman autorul lor