| anamariatrif a întrebat:

Funda! Am 2 dinti din fata imbracati de cativa ani, dar sunt usor galbeni ca toata dantura de sus. Problema este ca acum eu vreau sa-mi imbrac toti dintii de sus, dar sa fie mult mai albi. Ce se intampla cu cei 2 deja imbracati deja?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dintii nu se pot vopsi, au culoarea naturala a osului.
Pentru a fi uniform imbracati, trebuie toate slefuite si montate coroane cu culoare identica pe ele.
Dupa cativa ani, toti dintii cu coroana puse se vor distruge si vor trebui inlocuite cu implanturi scumpe sau cu proteza.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca toti dintii sunt galbeni posibil ca asa este genetic si nu va avea ce sa i ti faca, sunt dintii naturali sau ai lucrare? Adică dinti puși. Mai mult ca sigur nu va avea mare lucru ce sa le faca decat un detartraj care nu asigură albirea 100% a dintilor, ei se vor ingalbenii la loc după un timp de cand au fost detartrati. Ce varsta ai?

| Namaparissia a răspuns:

Nimic,dentistul tau se va ocupa de tot, nu are rost sa iti faci griji, el e singurul care iti poate raspunde corect nelamuririlor. Posibil sa ii mai "imbrace" si pe aceia inca o data ca sa ai toata dantura de aceeasi nuanta