| AbeautifulMind a întrebat:

Funda! Simt ca explodez, am avut traseul si am picat la final cand am parcat masina deoarece am atinis foarte putin din bordura. Pe traseu am avut 3 puncte penalizare, iar la final politistul a spus ca atinsul bordurii este accident si ca sunt picat, picat cu 21pct+ 3=24(Picat).
Eu cu aceasta chestie vreau sa ma retrag pentru a mai da de permis, cum este posibil mai asa ceva? Cand vezi masini parchate pe trotuar, care au depasi bordura...aia ce mai e? e accident? ma simt super frustrat pentru ca prima data am picat pe bune, dar acum m-am decis ca poate nu e pentru mine, am comis un accident totusi...voi ce parere aveti?

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Soferii pe care ii vezi ca parcheaza aiurea nu sunt la examen... si la examen intr-adevar atinsul bordurii inseamna accident si primesti 21 puncte

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru AbeautifulMind):

Una e sa te sui pe trotuar, alta e sa parchezi paralel cu bordura si de fapt sa te sui pe ea.

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru AbeautifulMind):

E vorba de un principiu aici. Inlocuieste bordura aia atinsa din greseala cu o masina parcata si atunci o sa fie accident pe bune

| anonimg a răspuns:

Atinsul bordurii nu are legatura nici pe departe cu a face accident. Cei care dau examenul auto ar trebui sa-si opreasca telefoanele si sa se foloseasca de o aplicatie care sa inregistreze tot.
Consider ca politiatul acela habar nu are ce vorbeste. Eu nu am gasit scris in carte ca atingerea bordurii inseamna accident. Spune-i ca nu ai gasit in legistlatia auto ca atingerea borduri inseamna accident.
Daca asa stau lucrurile, atunci cand te va pune sa parchezi ii spui politistului ca acesta este un loc insuficient pentru parcare.

| AlexCristi97 a răspuns:

Si eu era sa pic din cauza asta, am mai avut prieteni care au picat ca au atins bordura. E foarte aiurea si nu stiu de ce au placerea asta sa pice elevi pentru tot felul de pretexte aiurea. Tinand cont ca pe tot parcursul ai adunat doar 3 puncte, putea sa te lase in pace si sa te avertizeze doar.

| Xelon a răspuns:

Stai sa înțeleg, ai atins cu roata bordura?

Răspuns utilizator avertizat
| Xelon a răspuns (pentru AbeautifulMind):

Din păcate in cazul tau se considera accident, daca atingeai bordura cand parcai cu spatele sau lateral erai doar depunctat, dar așa polițaiul considera ca te-ai urcat pe bordura ceea ce inseamna examen căzut.

| Lola05 a răspuns:

Nu îi lua prea tare în serios pe cei care te ceartă. Așa știe toată lumea să se dea lup moralist. Of...
Din păcate astea sunt regulile examenului practic... sad Trebuia să-ți fi spus instructorul înainte, ca tu să știi exact ce să eviți, mie mi-a spus exact ce să nu fac și mi-a arătat și unde mi-ar putea întinde examinatorul capcane.
Nu ai făcut o greșeală esențială în practica de zi cu zi, pentru că exact cum au zis ceilalți utilizatori, toți mai atingem sau călărim bordurile când parcăm tongue Dar, la examen, asta se consideră penalizare la fel de gravă ca neacordarea de prioritate.
Totuși, asta nu înseamnă că nu vei putea conduce sau că ești bâtă și nu e pentru tine. Nu! Condusul se învață prin practică multă, atâta cât are fiecare nevoie pentru a-și însuși minimul de cunoștințe și minimul de dexteritate. Dar ține minte că vei deveni una cu mașina abia la vreun an de condus frecvent. Asta e ceva normal. Poate mai sunt și Schumacheri înnăscuți printre noi, dar noi, restul, ăia normali, avem nevoie de mai mult timp să ne adaptăm cu ceva nou și uneori poate fi frustrant pentru că ni se pare că toți din jur sunt mai buni ca noi happy
Și eu am picat primul examen practic pentru că am făcut atât de multe greșeli prostești că nici eu nu mi-aș fi dat permisul. Eram așa de emoționată că-mi tremurau toate și creierul intrase în blocaj laughing Dar nu m-am lăsat, am mai dat o dată și am luat. Ei bine, de acolo a început greul pentru că de fapt abia de atunci începi cu adevărat să conduci. Nu mai e instructorul cu tine să pună frână, să te atenționeze că n-ai văzut nu știu ce semn, că trebuie să schimbi banda etc. Ești doar tu și mașina.
Haide, nu te descuraja și mai încearcă o dată! Va fi bine! Legea te obligă acum să faci alea 6 ore de pregătire suplimentară, așa că profită de ele la maxim! Ai să iei cu siguranță carnetul. Nimeni nu s-a născut învățat. Unii prind mai ușor, alții mai greu.
Sfat: După ce vei lua carnetul, încearcă pentru început să conduci când traficul nu este foarte intens. Eu conduceam ziua cu soțul lângă mine (dar e un factor imens de stres laughing ) și singură la 11 noaptea când intram de servici la recepție și la 7 dimineața când terminam tura. Străzile erau aproape goale, era ok. Așa te vei obișnui și vei căpăta încredere în tine. Respectă limitările de viteze pentru că sunt puse cu un scop anume, iar pentru un începător este esențial să mențină o viteză care să nu pună siguranța lui și a celor din jur în pericol. Nu merge cu viteză mai mare decât crezi că e ok pentru tine doar pentru că ți se pare că încurci traficul. Șoferii experimentați sunt liberi să te depășească. Că mai și înjură e strict problema lor. Evită depășirile, fii cu ochii în 14 la trecerile de pietoni! Și când vezi în drum animale, bicicliști sau copii (sau bețivi, categorie vulnerabilă care-ți poate pica în cap în fața mașinii) redu viteza și mărește atenția preventiv.
Astea sunt cam cele mai importante lucruri și ai să vezi că ținând cont de ele condusul nu ți se va părea așa greu. Viteza mică și atenția sporită sunt esențiale până capeți experiență și ai să poți conduce ca un șofer experimentat.

Baftă și aștept să ne spui că ești mândrul posesor al unui carnet nou-nouț! happy

| RainbowD a răspuns:

Si eu am picat tot din aceeasi cauza acum 2 ani la traseu cand l-am dat prima data: ca am atins bordura la parcare. Cum naiba sa fie accident daca ai atins bordura. Atunci daca lovesti o persoana aia ce ii? Depinde de cheful fiecarui politist. Poate gasi cate motive vrea sa te pice daca nu ii convine ceva. Si culmea, la a doua data cand am dat traseul am atins iar bordura, dar am trecut. Depinde de politist. Bafta.

| Alex2o17 a răspuns:

Ar trebui sa iti dai seama singur ca nu e in regula. Daca ar face toti soferii asa...

Răspuns utilizator avertizat
| Andrey_Andrey_1995_GaFN a răspuns (pentru Alex2o17):

Ai dreptate...
e grea legea asta

| AlexCristi97 a răspuns (pentru AbeautifulMind):

Acelea sunt locuri special amenajate. Exista riscul ca atunci cand parchezi sa fie bordura mai inalta decat ai crede si sa iti lovesti masina, asta e logica din spatele faptului ca nu ai voie sa o atingi.