| curlyhair a întrebat:

Funda! Vreau si eu doua epitete, doua comparatii si doua personificari.Macar doua personificari! Va rog muult!

Răspuns Câştigător
| lavinia1994 a răspuns:

Epitete frunze aurii, amurg dulce comparatii rasare luna ca o vatra de jaratic siiii frumoasa ca o primavara personificari cerul plange, soarele palid

2 răspunsuri:
| ralucaralu a răspuns:

Comparatii: galbena ca aurul(soarele.ce vrei tu)
dulce ca mierea
personificari: luna povestea, canta(orice activitate de om, care e imposibila pentru obiecte sau animale)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Personificari; 1)salcamul tremura sub stapinirea vintului de toamna.
2)casele se ghemuiau sub plapuma alba a iernii. Comparatii: 1)aseara luna parea ca o mare de lumina, te pierdeai in stralucirea ei mareata, 2)Stelele licareau ca niste luminari in intunericul ce cuprinde intregul sat. Epitete: 1) O caprioara alerga prin padurea de argint. 2) Soarele dulce ne imbratisa cu drag. happy sper ca te-am ajutat