| SebastianGh95 a întrebat:

Hai sa traim bine. Mai am 6, 7 luni de platit 2 rate. Ideea este ca nu o sa imi mai permit sa platesc acei 250lei per rata. Daca platesc doar 10lei de ex pana imi revin ce se intampla?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Te ineci tocmai la mal.
Fă bine si achită că vei ramane dator + penalizari.

| johnnny123 a răspuns:

Dacă plătești doar 10 lei nu vei acoperi nici măcar dobânda lunară, deci datoria va crește în loc să scadă. Apoi se vor adăuga și penalitați, deci datoria va crește și mai mult. Apoi la un moment dat vei fi dat în judecată și executat silit.

| davidodactyl a răspuns (pentru johnnny123):

Răspunde unei întrebări dacă ești în cunoștință de cauză.
Acest tip de credit este neperformant.
În cel mai rău caz, va fi pasat unei companii de recuperare, dar compania care a cordat creditul nu acționează pârâtul în instanță pentru un credit de 10 mil. de ex, deoarece costurile pentru acest lucru sunt peste creditul propriu-zis.

Omul caută un răspuns relevant.

Într-adevăr, pot fi penalități, dar căutați să dați un răspuns adecvat.

| johnnny123 a răspuns (pentru davidodactyl):

Și care dintre lucrurile pe care le-am spus sunt false?

1. Dacă plătești doar 10 lei pe lună dintr-o rată de 250 de lei, nu achiți nici măcar dobânda. Adevărat sau fals?

2. Dacă nu achiți nici măcar dobânda, datoria crește. Adevărat sau fals?

3. Dacă nu plătești la timp apar și penalități. Adevărat sau fals?

4. Dacă nu-ți plătești creditul, la un moment dat vei fi dat în judecată. Adevărat sau fals?

| Madaxo97 a răspuns:

Îți baga penalizări, mai bine fa cumva sa plătești ca mai ai puțin si scapi, decât sa te lungești pe încă câteva luni din cauza penalizarilor

| Mihay2023 a răspuns:

Salut, vb la banca daca poate sa iti faca amanare, stiu ca au optiunea asta parca pentru 2-3 luni, decat sa faci penalizari, si poate iti revii pe parcurs, totusi 250 lei nu mi se pare o suma mare. Bafta.