| BuBuBuBuBYYY a întrebat:

Heei dragi mei. Eu in vara o sa termin clasa a 8-a aici in Romania, mi-am pus in cap, ca de la anul sa ma mut cu scoala in Spania...Sincer inca nu stiu cum este sistemul de invatamant spaniol, as vrea sa stiu ce curpinde. Exemplu: Invatamantul romanesc: Gradinita, clasele 0-4( primara), clasele 5-8 (liceu), clasele 9-12 (liceu). Eu dupa ce o sa iau capacitatea si o sa ma transfer in Spania o sa am parte de un liceu, ca in Romania, sau? Dau funda pentru cel mai bun raspuns, multumesc.happy

Răspuns Câştigător
| Zazu a răspuns:

Din cls a 6a pana intr-a 10 a se merge la Institut(liceu), nu o sa dai examen dar o sa ai probleme de limba, posibil sa repeti anul. Poti ramane cu doua materii netrecute pe anul urmator care se recupereaza in luna martie.
Cls a 11 a si a 12 a de obicei sunt urmate numai de cei care vor sa studieze la universitate, altfel nu are rost sa pierzi doi ani degeaba putand invata diferite module(cursuri profesionale). Nivelul este scazut, dar nu te baza pe asta.O sa ai probleme la bac pentru ca nu vei avea timp sa recuperezi limba si materii specifice(literatura spaniola sau istoria Spaniei )

6 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

O sa iti rogi moartea. o sa te puna in clasa a 8-a chiar daca ai terminat in Romania. apoi o sa trebuiasca sa te fortezi sa inveti limba. esecul scolar in Spania e foarte mare. eu te sfatuiesc sa iti faci scoala in Romania daca ai inceput acolo si apoi, dupa ce ai bacul macar, poti sa hotarasti ce vrei sa faci cu tine insuti.

| CeawlessxD a răspuns (pentru gelu1970):

Nu e adevarat ca te forteaza sa repeti clasa a 8-a. E chiar invers, ti-o spun din experienta. Eu eram intr-a 3-a cand am fost in Spania, si dupa ani trebuia sa fiu intr-a 4-a, dar nu am vrut sa sar o clasa, asa ca am mers normal. Si limba am invatat-o destul de repede. big grin

| CeawlessxD a răspuns (pentru gelu1970):

Sistemul de invatamant e aproape ca la noi, numai ca clasa a 9-a o faci tot la generala. Depinde si de scoala la care mergi.

| gelu1970 a răspuns (pentru CeawlessxD):

Nu trebuie sa salti asa. tu ai venit in clasa a 3-a. cu cat mai tanar cu atat mai usor. cel ce intreaba vine dupa ce termina a 8-a. are 14-15 ani. eu cunosc destui ce au venit cu acesta varsta si ca sa intelegi isi petrec aceste momente nasol de tot. si esecul scolar e in floare in Spania. e adoua tara din europa in acest clasament. ar trebui sa stii daca locuiesti in zona. sau tu vizionezi doar digi tv?

| CeawlessxD a răspuns (pentru gelu1970):

Prietene, nu locuiesc in Spania. Eu ti-am spus-o din propria experienta. Ceea ce vreau sa subliniez este faptul ca nu va fi obligat sa repete clasa a 8-a.

| gelu1970 a răspuns (pentru CeawlessxD):

Daca nu stie limba, si nu cred ca o sa o stie, atunci in caz ca nu repeta a 8-a o sa repete a 9-a deoarece nu o sa aprobe examenele. o seara buna sa ai.