Întrebare recomandată | DarknLight a întrebat:

Hei, dacă am pierdut foaia matricolă, mai pot primi alta de la liceu?

În cazuri de genul, dacă pierdem originalele documentelor de studii (diplome, foi matricole) mai se pot primi altele? Se pot înlocui, face altele?

Răspuns Câştigător
| Jessica1235 a răspuns:

Și eu am pierdut foaia matricolă și am primit-o iar de la facultate, dar a trebuit să plătesc aproximativ 20 de lei.

| DarknLight explică (pentru Jessica1235):

Ooo da, la facultă și dacă ceri o adeverință trebuie să scoți bani straight face au înebunit și mai ales cei de la stat. Hai să zicem că la privat ai zice că e privat, dar la alea de stat să-ți ceară ție bani și pentru o hârtie, Geez, mă înfioară ce a ajuns Statul nostru azi, dar mai ales societatea asta. Nu mai știu din ce să scoată bani, frate straight face
Dar oare crezi că și la liceu se vor cere bani?! Deși mna, aș da dacă e nevoie, dar tot mi se pare prea multă profitorie în ziua de azi. sad

| Jessica1235 a răspuns (pentru DarknLight):

Scuze, greșeala mea. Nu de la facultate ci de la liceu. A trebui să o plătesc că na, așa trebuie.
În ziua de azi te storc ăștia de bani de oriunde se poate. Au ajuns să tragă 10% din bonurile de masă și cadou, din medical, din banii de economii și așa mai departe. O ducem tot mai bine :'(

10 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Nu-i bai.Raspunsul e da, poti cere alta de la liceu. Spre deosebire de alte documente nu e asa importanta cum zic alti useri.Mai multa grija trebuie sa ai de actele esentiale, adica certificat de nastere si alea alea, ce tin de sanatate si familie.

| DarknLight explică (pentru dullcat):

Păi totuși pentru mine și titularizare este foarte importantă. happy Dar am găsit-o big grin de fapt mama mi-a găsit-o după o noapte albă în care am dat toată casa cu fundul în sus, doar ca să găsim o foaie matricolă. Am crezut că o să pot păcăli pe cei de la inspectorat cu o copie laughing) dar nu prea, ei oricum diplomele și foaia matricolă, le vor și legalizate deci îți dai seama cât de stricți sunt laughing) dar e bine, am găsit-o în final, acum mă reîntorc la Netflix și un ceai călduț ori o Cola și să fac de tot noaptea albă laughing)
Dar vă mulțumesc, dragi TPUași că mi-ați adus aceste informații, chiar apreciez big grin, oricum nu se știe ce va mai veni pe viitor, la cum sunt de împrăștiată, mereu voi pierde ceva laughing) și mereu am pierdut câte ceva, sper ca din visarea și aiureala mea să nu-mi pierd și capul sau picioarele cândva. sad Chiar ar fi tragic.

P.S. Mulțumesc măi Miss DullCat, mereu pe aici prezentă și promptă în răspunsuri... sper că ești a noastră miss DullCat și nu vreun catfish DullCat laughing)

| dullcat a răspuns (pentru DarknLight):

Aa, pai n-ai zis ca ai nevoie pentru ceva anume.Se rezolva oricum.laughing Dar de ce nu le tii pe toate intr-un dosar dedicat? Te-ar ajuta enorm si ai castiga timp ca sa nu mai stai de fiecare data sa rascolesti toata casa cu fundul in sus. Poti sa iti iei mai multe dosare si le grupezi in bibliorafturi : https://dacomag.ro/......v-daco.jpg Succes la titularizare.

Ps.Cu drag, multumesc si eu pentru cuvintele frumi, always! laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum poti pierde ceva atit de important? Ai capul in traistă?

| DarknLight explică (pentru anonim_4396):

Păi mna, de data asta nu am nicio scuză, dar deja e o obișnuință și ca cineva să critice pe TPU, dar și ca eu să pierd ceva important mereu înainte de înscrierea la titularizare, parcă e deja un destin laughing) În primi ani, pierdeam proiectele didactice, pur și simplu, le făceam apoi până la prezentare, boom, nu le mai găseam în PC, acum vreo 2, 3 ani am pierdut buletinul și certificatul de naștere, tot așa, fix înainte de titularizare, dar am avut noroc că am descoperit cu vreo lună înainte de înscriere și am avut timp să mi le refac, iar mai funny sau mă rog black funny îi că fix după ce mi-a venit noul certificat de naștere, fără să vreau am dat de vechiul certificat prin casă și deci ăla era doar rătăcit, nu pierdut, deci ce spui tu e nimic toată, legat de critică, prin ceea ce sunt eu de fapt. O pierde vară, looser forever (ba chiar azi în febra și anxietatea căutărilor chiar mi-am reamintit de citirea din palmă, conform cu linia norocului praf în palma mea, ca să-mi reamintesc că orice aș face, mereu voi fi mai fără noroc sau cu capul pierdut pe undeva laughing) asta e, soarta mi-a fost scrisă deja. laughing)

P.S. dacă asta crezi că e grav, păi stai să fi văzut anul trecut cum toți elevii din școala unde am lucrat, erau în pijamale acasă căci era simulare pentru evaluare națională pentru cei de a 8 - a și doar clasa mea la 7 jumate erau în școală căci profa, adică eu, a uitat să le spună elevilor și părinților că în ziua x nu se venea la școală, în condițiile în care avusesem și ședință cu doar două săptămâni în urmă și directoarea ne spusese la ședință ziua în care avem simulare, dar eu uitasem complet și mai și fugeam spre clasă ca să ajung la ore și atunci se uitaseră toți din cancelarie amuzați la mine, dar și parcă vrând să mă ucidă laughing) și mi-au spus că gen "haa, ce ore, căci azi avem simulare și ți-am trimis clasa acasă, căci doar ai tăi veniseră azi de la prima oră" laughing)
Ooo, o minunăție de zi o fost aia laughing) ba chiar atunci puteam și eu să prind o asistență chiar la clasă, dar văzând ce gafe făcusem în ziua aia, directoarea m-a expulzat fix la bagaje și ăhhh, or fost cele mai 2, 3 ore creepy din viața mea, căci profii care au prins la asistență la clasă măcar tot se mai mișcau printre elevi, mai împărțeau ciorne și tot așa și mai le trecea timpula altfel, dar eu am prins două zile în care am stat câte două ore doar urmărind muștele pe tavan și privind niște ghiozdane ce nici măcar nu se mișcau. Deci am avut parte de multe aiureli și nebunii la viața mea, doar din cauză că am capul exact acolo unde spui tu, deși dacă ar fi fost măcar într-o traistă tot era mai pământean, dar al meu e fix deasupra norilor și crede că plutește mereu prin cer laughing) deci pământeană nu prea sunt, ce să zic laughing) mă mir cum naibi de am supraviețuit totuși 28 de ani, așa nepământeană. laughing) sper să o mai fac și de acum înainte, tot la fel de nepământeană, totuși viața asta și trăitul prin ea cu toate regulile ei, nu prea-mi place straight face

| adryang78 a răspuns:

Da, la unitatea emitentă, adică la școala, liceul care a emis documentul.

| eliancodrut a răspuns:

Aceasta baba - CristiDinBucuresti - nu stie decat sa critice. Nu o baga in seama ca e la menopauza.
Da, poti obtine un duplicat. Nu mai stiu daca pierderea acestora se publica in monitorul oficial. Mi se pare ca nu. O sa-ti spuna la secretariatul scolii.

| DarknLight explică (pentru eliancodrut):

Nici nu știu ce a spus stimabilul domn laughing) căci am deschis direct aici la răspunsul tău, dar după am văzut. Deja îs obișnuită cu critica TPUistică happy nici nu mă mai surprinde nimic.
Mulțumesc de răspuns. happy Și de amabilitate. happy