| Codreanu_Anduta_1991 a întrebat:

Hei TPU am nevoie de o lista cu ce-mi trebuie intr-o tabara la munte. Va rog sa ma ajutati caci mai sunt 5 zile in care am timp sa ma pregatesc.

Răspuns Câştigător
| Badgirl117 a răspuns:

MPORTANT: Asigurarea în caz de accident (pe perioada taberei) este obligatorie

Lenjerie de corp ( chiloți + maieu) / 1 pereche pentru fiecare zi
Pijama- 1 bucată ( bluză + pantaloni)
TRUSĂ DE IGIENĂ PERSONALĂ
PROSOP - 1 BUC.
Soșete - 4 perechi
Tricouri - 2 mânecă lunga și 3 mânecă scurtă
Trening - 2 bucăți ( pantaloni + bluză)
Pantaloni scurți - 2 perechi
Bluză groasă cu fermoar - 1 bucată
Pelerină de ploaie - 1 bucată
Hanorac ( pentru vânt sau ploaie)- 1 bucată
Căciulă - 1 buc.
Șapcă - 1 bucată
Bocanci - 1 pereche
Adidași (pantof sport) - 1 pereche
Sandale - 1 pereche
OCHELARI SOARE - 1 sau 2 buc.
Batic - 1 buc.
Slip - 1 buc.
Burete și perie încălțăminte - 1 buc.
Fluier de gât, lanternă (cuțit, furculiță, linguriță)
0 COARDĂ SUBȚIRE DE ALPINISM DE 10 METRI ( ATAȘATĂ PE EXTERIORUL RUCSACULUI)
o listă cu numele, hainele copilului și nr. de telefon de contact.
VOIE BUNĂ.

SURPRIZĂ: TOATE ACESTEA TREBUIE SĂ ÎNCAPĂ ÎN RUCSACUL COPILULUI.
Folosiți pungi de plastic de diferite culori pentru fiecare categorie de lucruri pentru a le putea găsi mai repede.

Interzis cu genți, valize, plase.

CUM TREBUIE SĂ FIE RUCSACUL

Ca cercetași trebuie să aveți rucsacul propriu.
Este un obiect foarte important pe care îl veți utiliza în toată cariera voastră de cercetași.
La cumpărarea lui trebuie să aveți în vedere câteva lucruri esențiale cum ar fi înălțimea,
greutatea și posibilitățile voastre.
Ideal este ca rucsacul să aibă cât mai multe buzunare, apoi să aibă capacitatea care vă convine și apoi,
cel mai important, să fie rezistent.
Toate cele de mai sus sunt utile doar dacă vă veți ocupa singuri de aranjarea lucrurilor în rucsac
și nu veți lăsa aceasta în seama părinților.
În acest ultim caz, rețineti că atunci când veți avea nevoie de un lucru nu veți ști unde a fost pus.

Cele zece legi ale rucsacului:

Aranjați-vă lucrurile în rucsac astfel încât să le puteți găsi și pe întuneric;
În partea rucsacului care stă lipită de spate trebuie așezate lucrurile moi: haine, prosoape, etc.;
La fundul rucsacului se pun lucrurile grele și mai puțin folosite;
În buzunare se pun lucrurille de care puteți avea nevoie în orice moment: lanternă, briceag;
Toate obiectele trebuie bine fixate, pentru a nu se balansa;
Daca nu veți avea probleme cu rucsacul, călătoria va fi mult mai plăcută;
Rucsacul se menține curat și niciodată nu se împrumută;
Rucsacul nu trebuie să depășească un sfert din greutatea voastră și niciodată mai mult de 12-14 kg;
Încercați să țineți rucsacul permanent echilibrat;
Când veți căpăta experiență, veți putea alege mult mai repede lucrurile cele mai utile și cele mai ușoare.

2 răspunsuri:
| brokxy a răspuns:

Bine intr-o tabara la munte ai nevoie de:un cort,haine un treling sau doua,una sau doua tricouri cu maneca scurta daca tie cald,mancare,apa telefon mobil,patura,rutsac,adidasi,o lanterna,servetele multe,Toate astea in cazul in care campezi mai multe zile. Daca stai doua trei ore iatii trelingul, un tricou cu maneca scurta, adidasi, telefonul, un rutsac cu servetele si mancare.

| Codreanu_Anduta_1991 explică:

Va multumesc ca m-ati ajutat! Acum stiu sigur de ce am nevoie in tabara. O zi minunata!