| Bogdan2304 a întrebat:

care este diferenta dintre master licenta si doctorat si cu ce ajuta

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Licenta reprezinta ciclul universitar de baza, adica facultatea in sine
masterul este o specializare pe unul dintre domeniile facute la licenta. De cand sistemul universitar a trecut la sistemul Bologna cu 3/4 ani masterul vine ca o completare

doctoratul e titlul cel mai mare pe care il poti obtine ca si specializare intr-un domeniu.

Se face dupa ce termini licenta si masterul si implica atat munca de cercetare cat si predare in universitate si culmineaza cu o lucrare stiintifica importanta

| Trumpinator a răspuns:

Licenta = Facultatea
Masters = Specializare fata de Facultate
Doctorat = Titlu mai avansat.

In practica
Facultatea ~ 3-4 ani
Masters ~ 2 Ani
Doctorat ~ 3 Ani
(Pentru Europa)
Pentru SUA difera.