| DenisK090 a întrebat:

Care ii diferenta dintre licenta, masterat si doctorat?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa ce termini liceul, sustii BAC-ul
Dupe ce termini facultatea, sustii LICENTA
Dupe ca ai luat licenta la facultate si faci 2 ani de studiu, poti sustine MASTERATUL
DOCTORATUL se face dupa facultate, depinzand de cati ani de faculatet ai facut 3-4 sau 6 ca la medicina, poti sa ai master sau nu si constituie o pregatire avansata in domeniu care acum dureaza 3 ani.
Studiile universitare de masterat sunt a doua treaptă a studiilor universitare, care asigura aprofundarea în domeniul studiilor de licență sau într-un domeniu apropiat, dezvoltarea capacităților de cercetare științifică și constituie o bază pregătitoare pentru studiile doctorale.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Diferenta este de nivel de studii si unele beneficii.
Cu examenul de licenta finalizezi studiile la o facultate.
Apoi poti face masteratul si dupa aceea doctoratul.