| grigor3 a întrebat:

Hitler era ateu? agnostic? crestin? in ce credea?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Era catolic, a omorat mii de persoane atee, plus ca credea in fantezii, cauta sa vezi in ce basme credea
https://en.wikipedia.org/wiki/Religious_views_of_Adolf_Hitler
https://en.wikipedia.org/......rld_War_II

| AC4S4 a răspuns:

Nu era nici ateu, nici creștin. Poate credea el în ceva, dar asta nu îl face creștin.
El zicea că Vechiul Testament e cartea diavolului, că Isus nu a fost evreu, etc.
Sunt și păreri cum că era păgân. În orice caz, se folosea de imaginea de creștin și de biserici (95% din germani pe atunci erau creștini) pentru a controla populația.
A fost botezat catolic, după ce a plecat de acasă nu a mai participat niciodată la slujbele din biserică. Părerea mea e că era neo-păgân.

| Raniaa a răspuns:

Buna, este imposibil de spus cu exactitate religia lui Hitler. Omora evrei si in acelasi timp iubea o evraica... sunt multe lucruri care se bat cap in cap. Dar totusi ceva este sigur, el credea in el.

| Bogdan26E a răspuns:

In nimic credea in sine laughing

| Riciard a răspuns:

Era ateu

| RAY a răspuns (pentru Riciard):

Nu era ateu, Judoka8 mai treci pe la ora de biologie ca nimeni nu a evoluat din maimuta