| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti spune definitia cazului de congruenta L. U. U?

Răspuns Câştigător
| Mangustă a răspuns:

Daca 2 triunghiuri oarecare au cate o latura si unghiurile si unghiurile alaturate ei respectiv congruente, atunci triunghiurile sunt congruente.

4 răspunsuri:
| CrissuCristina a răspuns:

Nu exista L.U.U, poate U.L.U sau L.U.L.
1. Cazul de congruenta L.U.L. latura-unghi-latura :...;
- congruenta a doua triunghiuri determina automat si congruenta...
2. Cazul de congruenta U.L.U. unghi-latura-unghi :...;
- congruenta a doua triunghiuri determina automat si congruenta...
3. Cazul de congruenta L.L.L. latura-latura-latura :...;
- congruenta a doua triunghiuri determina automat si congruenta...
4. Cazul de congruenta L.U.U. latura-unghi-unghi :...;
- congruenta a doua triunghiuri determina automat si congruenta...

| Mangustă a răspuns (pentru CrissuCristina):

Tu ti-ai citit raspusul? "congruenta a doua triunghiuri determina automat si congruenta" si asta scrie la toate, ce logica ai straight face In plus literele alea nu sunt ceva fix ci se pot schimba in functie de locul elementelor congruente in triunghi. E materie de clasa a6a cred, nu ar trebui sa fie asa de greu de inteles pana la urma...

| TƎD a răspuns:

Doua triunghiuri care au o latura, un unghi alaturat si un unghi opus ei repsectiv congruente, sunt congruente.

Răspuns utilizator avertizat