| RusAdrianCatalin a întrebat:

Imi puteti spune va rog cum e faza cu seed si peer.Ce inseamna, care este rolul lor, cu ce ajuta/strica.Cel mai logic raspuns e premiat.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand descarci ceva exista seeders si peer. peer sunt ceilalti oameni care mai descarca ca si tine acelasi lucru. seed sunt oameni care uploadeaza ce vrei tu sa descarci.

| RusAdrianCatalin explică (pentru anonim_4396):

Si cu cat sunt mai multi seeders e mai bine si cu cat sunt mai multi peers e mai rau?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RusAdrianCatalin):

Exact. daca sunt mai multi seeders si mai putine peers se descarca mai repede. in schimb daca sunt mai multe peers si mai putini seeders, atunci se descarca mai greu.

| mariusmac85 a răspuns (pentru anonim_4396):

Interesant anonim
Si cum poti vedea seeders si peers? Spre ex la Sopcast cand vizionezi ceva multe ore dupa apare "can not retrieve data" sau "can not access sopcast service" si multe alte erori Care este cauza? Cine poate vedea ce descarc eu cu sopcast sau cand doar vizionez ceva pe unul sau mai multe posturi tv prin sopcast? Pot televiziunile sa-mi blocheze ip-ul daca vizionez si descarc 4-5 sau mai multe ore continut de la ei? Se pot vedea peers si seeders in sopcast?