| Doodleskull a întrebat:

In ce consta contravizita medicala? Fiecare lucru pe care il face.

4 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Contravizita medicală se desfăşoară respectându-se următoarea procedură:
 candidaţii se prezintă în faţa comisiei de examinare medicală, dezechipaţi (în lenjerie
intimă), fără şosete, având asupra lor documentul de identitate;
 comisia efectuează identificarea candidatului prin confruntarea actului de identitate cu
adeverinţa şi fişa medicală, verificându-se totodată şi valabilitatea examenelor medicale
înscrise în fişă;
 după identificare, candidatul este examinat din punct de vedere antropometric (înălţime,
greutate, perimetrul toracic) şi se va calcula indicele de masă corporală;
 candidaţilor le sunt măsurate tensiunea arterială şi pulsul arterial;
 se efectuează examenul clinic general al candidatului şi compararea cu fişa medicală;
 comisia hotărăşte dacă, din punct de vedere medical, candidatul este apt sau inapt pentru
concursul de admitere, completând borderoul cu rezultatele contravizitei medicale;
 în cazul în care candidatul este declarat "Inapt", pentru motivarea deciziei, comisia are
obligaţia de a completa în borderou numărul paragrafului din baremele medicale, precum
şi diagnosticul stabilit la controlul medical.
Comisia pentru contravizită medicală poate solicita candidaţilor efectuarea de examinări
medicale suplimentare de specialitate, de care va ţine cont la stabilirea rezultatului final.
Candidaţii declaraţi "Inapt" în urma contravizitei medicale nu pot participa la susţinerea
probelor de concurs.

| kiatres56 a răspuns:

Tot tipul de consult, fizic

| Docmiau a răspuns:

Contravizita reprezintă a doua dată când medicul vede pacientul, după intervenția chirurgicală sau după vizita medicală de dimineață

| Akaal a răspuns:

Reprezinta o a doua vizita medicala efectuata de alti medici pentru un control medical mai simplu, daca te referi la academia de politie, etc, iti face un nou control mai simplist, fara probe de sange, iti examineaza doar fizicul, reflexe, organe, etc, nu trebuie sa te temi.