| anonim_4396 a întrebat:

La ce ajuta acidul glicolic?

3 răspunsuri:
| NimeniCuActe a răspuns:

"Acid folosit pentru a indeparta stratul superficial al pielii, conferindu-i un aspect mai tanar."

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Acidul glicolic sau acidul hidroxi acetic este cel mai mic α-hidroxi acid. Apare într-o formă inodoră si incoloră, fiind solubil în apă si alti solventi. Acidul glicolic este izolat din trestia de zahăr, sfecla de zahăr si strugurii necopti. Obtinut din resurse naturale este putin costisitor.
Datorita abilitătii de a penetra pielea, acidul glicolic este folosit in produse de ingrijire a pielii, mai ales in exfolieri, in concentratii de 20-80% tratament efectuat de dermatolog sau sub 10% in comert. Este folosit pentru a imbunătăti textura si aspectul pielii, reducând ridurile si acneea. Acidul glicolic indepărtează celulele de piele moarte. Mai este folosit si drept colorant in industria textilă sau pentru aromatizarea alimentelor.
Acidul glicolic este un iritant usor.
Pa, pa.

| ForeverFree a răspuns:

Acidul glicolic face pielea mai matasoasa zonele aspre, precum coatele, genunchii si calcaiele. Cremele pe baza de acid glicolic exfoliaza straturile superioare ale pielii, indepartand celulele de piele moarta si sebumul in exces, cat si punctele negre. Ele ajuta si la estomparea petelor inchise la culoare provocate de Soare si a hiperpigmentarii.