| anonim_4396 a întrebat:

La ce intervale ar trebui sa-si faca fumatorii detartraj?

4 răspunsuri:
leonardk
| leonardk a răspuns:

Este in functie de cate/zi si ce fel de tigari fumezi. (vezi compozitia - tar, nicotina. Apoi mai depinde si de alimentele folosite si care produc tartrul, de periajul dintilor si de pasta de dinti folosita. Nu cred ca exista un interval fix.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu sunt de parere ca detartrajul nu trebuie facut des, indiferent daca esti fumator sau nu. Eu pot sa zic ca de cand mi-am facut am dintii mult mai sensibil si din cauza ca mi-a spus sa folosesc apa de gura mi s-au umplut dintii de "pietre". Mai bine nu imi mai faceam nimic, acum regret.
Dar cum am zis asta e parerea mea, experienta mea... poate am avut parte de un tratament prost. Cel mai bine este sa te sfatuiasca un stomatolog, cauti si tu mai multe informatii pe internet, cantaresti parerile si apoi poti lua o decizie.winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
O dată pe an, se distruge smalțul dentar.
Folosirea unei paste cu efect de albire, antitartru, antibacterian de trei ori pe zi este adjuvant.
Pa, pa.

| dispe a răspuns:

La 6 luni insa nu numai detartraj ci si un periaj profesional(la cabinetul stomatologic) pentru curatarea petelor ce apar in acest interval.