| nonety a întrebat:

La evaluarea nationala trebuie sa iau neaparat la ambele examene peste 5 sau sa imi iasa media la ambele examene peste 5? De exemplu daca media 8.70 si la examene imi iese media 3.50 (2+5/2=3.50) mi-ar iesi media 6.10. Deci asta insemna ca am picat si nu mai pot face nimic sau media mea finala este peste 5 (6.10) si pot merge la liceu? Va rog raspuns rapid sad

Răspuns Câştigător
| trolololo a răspuns:

Poți avea orice medie. Cu cât mai mare cu atât mai bine, deoarece dacă ai o medie mica poți sa nu prinzi un loc la liceu. 6.10 e ok, vei avea prioritate la ocupare unui loc fata de cei cu medii mai mici, dar nu fata de cei cu medii mai mari.

Si da vei putea merge la liceu.

| nonety explică (pentru trolololo):

Multumesc! deci sa inteleg ca nu conteaza daca nota mea de la examen va fi sub 5 laughing

| trolololo a răspuns (pentru nonety):

Contează pentru un loc in liceu. La unele licee se intra cu medie de admitere de 5 chiar si 4. Sunt licee de mana a 3-a.

Oricum nu cred ca iei 3.5 la examen medie totala, subiectele de la romana au fost ridicol de ușoare, făcute parca pentru cei cu retard mintal. Un elev trebuie sa ia minim 6 la romana, altfel a trecut prin scoală degeaba.

| nonety explică (pentru trolololo):

Trebuie sa iti spun ca ai avut dreptate! Asa usoare nu am crezut ca o sa fie! laughing) M-am descurcat foarte bine la ambele. Si eu credeam ca o sa fie asa greu... laughing

| trolololo a răspuns (pentru nonety):

Tot timpul am dreptate. big grin big grin