| Simona1245 a întrebat:

La laptop nu am decat disc local c si as vrea sa creez si un disc local d dar nu stiu, profesoara mea de informatica mi-a spus sa downloadez programul Easeus partition dar habar nu am cum se foloseste! Ati putea sa imi spuneti pas cu pas ce trebuie sa fac?

5 răspunsuri:
| SuicideSilence a răspuns:

De aici il downloadezi: http://www.partition-tool.com/
(sa debifezi cele doua chestii de la sfarsitul instalarii si nu introduci nici un e-mail acolo)
dupa ce s-a terminat de instalat -> dublu click pe icon -> go to main screen -> resize/move partition -> in partea de sus o sa iti apara un chenar redimensionabil -> tragi din partea dreapta inspre stanga -> asta reprezinta spatiul pe care vrei sa il dai partitiei d -> ok -> dupa ce ai facut asta in acea lista o sa iti apara : " unallocated" -> click pe el -> create partition -> " partition label" pui un nume, " create as" NEAPARAT logical, " file system" ntfs, " drive letter" poti alege orice litera, " cluster size" lasa default -> ok
dupa ce ai facut asta trebuie sa dai pe butonul " apply" din acea bara de sus. in acel moment o sa inceapa procedura, o sa ceara restart, ii dai, si il lasi sa isi faca treaba

| Tagaso a răspuns:

Degeaba ai Easeus partition sau alt program profesional(am încercat mai multe)tot va trebui să reinstalezi windows pentru că se strică fișierele de unde împarți discul, în cazul tău C pe care e windows

| pavdany92 a răspuns:

Ca sa faci inca o partitie adica local disk d trebuie sa stergi prima partitie(C) si sa o refaci din nou dar de o marime mai mica pentru a avea memorie si pentru a crea a doua partitie adica local disk D, cel mai simplu o faci cand reinstalezi windowsul

| Simona1245 explică (pentru pavdany92):

Nu este neaparat sa schimb windowsul, cum am mai spus profesoara mea de informatica mi-a spus ca merge cu programu ala, dar nu stiu sa il folosesc!