| waXonwaXoff a întrebat:

La mediatoarea unui segment, punctul de intersectie al lor se noteaza cu "O", am vazut ca profesoru punea varful compasului in "O", si facea un cerc mare care cuprindea tot triunghiul, cat trebuie sa se ia in deschizatura compasului sa iasa cerrcu ca mie numi iese?

5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Nu poti face asta decat daca e triunghi echilateral. incearca sa trasezi mediatoarele si il pui la intersectia lor.

regis
| regis a răspuns:

Un varf al compasului se pune in O (punctul de intersectie al mediatoarelor), celalalt il pui in oricare din varfurile triunghiului.
Punctul de intersectie al mediatoarelor este centrul cercului circumscris oricarui triunghi, nu trebuie neaparat sa fie echilateral. Daca nu iti iese, inseamna ca nu ai trasat corect mediatoarele.

| Deea a răspuns:

Daca nu ai triunghi echilateral nu are cum sa iti iasa

| cristiancristir a răspuns:

Deschide compasul din O pana in unul din varfurile triunghiului. Dar sper ca stii ce inseamna madiatoare. Mediatoarea e perpendiculara pe mijlocul secmentului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa iei mai mult de mijlocul segmentului