| alExUtZaDraGUtzICa a întrebat:

Care este proprietatea punctelor de pe mediatoarea unui segment?

Răspuns Câştigător
| Sebastian1996 a răspuns:

Daca ai un segment, sa il notam cu (AB) fixezi mijlocul lui si ridici o perpendiculara din mijloc.
Altfel spun, mediatoarea unui segment este perpendiculara trasata si mijlocul acestuia.

si mediatoarea are o proprietate(proprietatea punctelor de pe mediatoarea unui segment): orice punct aflat pe mediatoarea unui segment este egal departat de extremitatile acestuia...deci, daca luam M mijlocul segmentului (AB) si N, aflat pe mediatoarea acestuia, atunci AN=NB
punctul de intersectie a mediatorelor unui triunghi se numeste centru centrului circumscris triunghilui, de obicei notat cu O(mediatoarele laturilor unui triunghi sunt intotdeauna concurente).

1 răspuns:
| Nanami利 a răspuns:

Orice punct de pe mediatoare este egal departat de capetele segmentului.(asa am invatat la scoala.)