| atentat a întrebat:

La plasmele lcd-urile cand e oprit din telecomanda se aude tot felul de pocnitori care ar fi cauza?

4 răspunsuri:
| Bybanu a răspuns:

Nu doar la LCD... cele mai multe se aud la tv normale...se numeste dilatare, caldura emisa de televizor compacta plasticul cand e cald si cand se raceste se aude acele pocnituri

| Mirciuuuuuuuu a răspuns:

Se raceste plasticul doar iar in el mai fiind ceva electricitate se aud acele pocnituri. De acea daca il opresti de la buton sau scozi din priza nu se aude.

| marius176 a răspuns (pentru Mirciuuuuuuuu):

Va salut pe toti! Am un Sony wega (crt), cand il opresc se aude ceva ca si cand s-ar praji ceva in el. Face si in timp ce merge atunci cand se schimba imaginea. Aveti idee ce ar putea fi? Va multumesc!

| CharlieHarper a răspuns:

Este o diferență între LCD și plasmă, am două LCD-uri de vreo 2 ani de la firme diferite și la fel se aude,eu am tras concluzia că e ceva de la pixeli, oricum nu afectează televizorul, dacă te deranjează așa tare scoate-l din priză și nu mai ai probleme.