| alexandrei7777 a întrebat:

Limbajul de programare este un fel de copy-paste? Lipesti codul si este totul gata sau se bazeaza mai mult pe rezolvari matematice?
Daca vrei sa cunosti limbajele C,C++, Java, HTML iti trebuie cunostinte in matematica? Daca nivelul tau de matematica la liceu a fost M2 vei face fata la facultate unde se invata limbaje de programare?
Programul tau trebuie rulat din coduri copy-paste sau doar din coduri rezolvate ca in exercitiile de matematica?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poate fi si un fel de copy paste... daca esti un programator mediocru spre foarte slab, insa si asa trebuie sa ai ceva cunostinte sa stii ce sa copii si unde.

Vorbind acum la modul serios, programare este ceva destul de complex si se bazeaza in mare pe algoritmica si pe o gadire logica, gandire care iti este formata in primul rand de matematica.

Daca vei avea nevoie de matematica serioasa in cariera de programator... depinde ce programezi. Daca programezi jocuri clar vei avea nevoie de multa multa matematica.

La facultatile de profil insa... vei face minim 2-3 cursuri de matematica M1 la modul destul de avansat si va fi greu doar cu niste cunostinte de M2.

Si in final, legat de ultima intrebare, un soft serios, de calitatea facut de niste programtori seriosi nu implica copy paste decat la chestiile foarte comune si de baza (un algoritm de sortare spre exemplu,,, care nu mai poate fi reiventat). In rest inseamna proiectare si gandire logica

| syd a răspuns:

Informatica este dependenta de logica matematica si capacitatea de a opera cu instrumentele pe care ti le pune la dispozitie matematica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este nici pe departe un fel de copy-paste.
Bazele sunt algoritmii, coduri sau spune-le cum vrei tu. Restu' din problemă sunt "rezolvări matematice"

Şi da, matematica şi informatica se leagă, nu poţi merge pe informatică dacă nu ai cunoştinţe matematice.
Bine, colegu' meu olimpic la informatică şi corigent la mate e o excepţie unică în lume.

Şi da, vei putea face faţă dacă te străduieşti, doar că ai de muncit destul de mult.