| anonim_4396 a întrebat:

M-am gandit sa imi iau abonamentul de 3 euro la Orange insa am niste nelamuriri. Daca dau comanda pe orange.ro,mentionez ca am cont, imi vine prin posta? in cutiuta postala sau la posta? si ce o sa primesc o alta cartela cu acelasi numar?
iar plata cum o fac? platesc pe tot anul sau ma duc in Orange shop in fiecare luna.Si inca o intrebare, daca imi iau abonament pe 12 luni il pot prelungi pe urma?

Răspuns Câştigător
| RazvanDanc a răspuns:

Oricum vei plati acel TVA, ala se ia automat. TVA e 24% pe fiecare euro si trebuie achitat si mai apoi il vei achita la fiecare facutra, dar daca incarci platesti doar 4 euro si ei isi iau TVA-ul. Din punctul asta de vedere cartela e mai rentabila decat abonamentul. Transportul este gratuit. Eu am facut un astfel de abonament si telefonul a venit in Orange Shop si mi-au dat mail sa merg dupa el.

5 răspunsuri:
| OrangeHelper a răspuns:

Salut,
In cazul in care vei face comanda online, va trebui sa mergi la un magazin Orange ales de tine, pentru a semna contractul si pentru a intra in posesia cartelei SIM (eventual si a telefonului, in cazul in care vei achizitiona si un telefon impreuna cu abonamentul). Plata abonamentului va trebui efectuata lunar, prin una din modalitatile pe care le poti gasi aici http://www.orange.ro/help/cum_pot_plati_factura_mea/iq/1104/din_src/1.
De asemenea, vei putea prelungi abonamentul la expirarea celor 12 luni.
O zi buna,
Orange Helpers

| Smile94 a răspuns:

Buna
telefonul precum si contractul il primesti prin curier
platesti lunar la orce sucursala Orange
si da se poate prelungi abonamentul cu 12 sau 24 de luni

| anonim_4396 explică (pentru Smile94):

Am o optiune TVA INCLUS 3.72 euro si daca DEBIFEZ TVA INCLUS E DOAR 3 EURO.ce inseamna? cat costa transportul?

| RazvanDanc a răspuns:

Nu, telefonul vine in Orange Shop si tu trebuie sa mergi sa il ridici pentru a semna contractul, daca nu ai deja unul, daca ai, banuiesc ca vine direct acasa. Cei de la Orange Shop iti vor da numarul pe care l-ai ales. Poti plati factura la Posta, dar si la Orange Shop sau orice magazin partener Orange. Da, dupa un an de zile il poti prelungi si vei primi ceva beneficii, gen telefoane la pret redus.
Sper ca ti-am fost de folos, oricum, pentru orice nelamurire suna la 444 de pe un numar Orange sau la numarul scris pe site, iar ei iti vor da informatiile exacte.

| anonim_4396 explică (pentru RazvanDanc):

Am o optiune TVA INCLUS 3.72 euro si daca DEBIFEZ TVA INCLUA E DOAR 3 EURO.ce inseamna? cat costa transportul?

| RazvanDanc a răspuns (pentru anonim_4396):

Oricum vei plati acel TVA, ala se ia automat. TVA e 24% pe fiecare euro si trebuie achitat si mai apoi il vei achita la fiecare facutra, dar daca incarci platesti doar 4 euro si ei isi iau TVA-ul. Din punctul asta de vedere cartela e mai rentabila decat abonamentul. Transportul este gratuit. Eu am facut un astfel de abonament si telefonul a venit in Orange Shop si mi-au dat mail sa merg dupa el.