| anonim_4396 a întrebat:

(Nu mai raspundeti urat) mi-am facut cont bancar, am pe foaie acolo iban-ul si bic-ul. dar cardul inca nu l-am ridicat(ma duc luni) si nici nu stiu daca mi l-a activat. INSA daca eu atasez contul sa primesc plata, are vreo legatura cu cardul? Sau sa zicem cand voi face cardul, vor exista atunci probleme?

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă ai contul, ți se pot vira bani in cont - fără probleme - și in lilpsa cardului

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Contul bancar este un portmoneu, un loc în cotabilitatea băncii unde sunt înregistrați banii tăi. Identitatea ta în bancă, este dată de IBAN. Legat de acest cont, este în bancă un loc în actele electronice, unde sunt înegistrate întrările și ieșirile de bani din cont. Ce este cardul. El este o modalitate electronică, o cheie cu care dta accesezi acest portmoneu. Banii nu sunt niciodată pe card. Când utilizezi cardul, Instituția financiară care a emis carul tău, face legătura dintre tine și portmoneul cu IBAN. Care este cheia? Codul PIN atașat cardului. Astfel cardul tău încă neactivat, nu are încă acces la contul tău bancar, nu are încă nici o treabă cu el. Cardul se va activa doar după ce îl primești. După aceea îl vei putea folosi pentru a avea acces la portmoneu.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Vezi ca ti-am trimis un mesaj privat apropos de problema cu banca si altele chichitze fiscale. Ca sa raspund aici in public, tu banii ii primesti in cont. Cardul e ATASAT CONTULUI, si nu invers. Poti primi bani fara probleme in cont fara sa ai card, dar invers nu. happy

| lpavel a răspuns:

Poti atasa contul facut, banii vor intra in contul tau dar cardul nu il vei putea folosi pana nu il vei activa! O sa fie simplu de activat, il introduci in bancomat si iti va spune ce sa faci! Dupa activarea cardului vei putea retrage bani sau orice vrei sa faci cu cardul!

| Raluka0001 a răspuns (pentru lpavel):

Bun, chiar mersi

| lpavel a răspuns (pentru Raluka0001):

Cu placere! happy

| VoidEternal a răspuns:

Poți să primești sau sa transferi bani și de pe un cont ce nu are card atasat. Deci nu are treabă.

| Brizbriz a răspuns:

Cont ai deja
cardul e gandit NUMAI sa faci PLATI din contul ala, si atat
deci poti sa primesti bani in cont, chiar daca nu ai card D'A'LOC tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti sa atasezi deja contul doar daca iti estimezi corect minim 1 saptamana pana iti face cardul.
Azi atasezi contul, cardul vine in 7 zile si plata in 8.trebuie sa ai grija ca plata sa se nimereasca dupa ce iti activeaza contul.
Eu zic in felul urmator, suna la banca la call center e usor, intreaba daca exista un cont activat pe numele (tau) si atat. daca zice NU deocamdata, inseamna ca banii nu au unde sa intre.

| Raluka0001 a răspuns:

Multumesc de ajutor! Am rezolvat prin aplicatia BT Pay. Unde l-am activat acolo, pot vedea chiar si soldul. Multam pretenasilorr!