| Arabama_Mangana_1954 a întrebat:

O intrebare referitoare la aflarea mediei: cum as putea afla nota finala? O nota are o influenta de 75 %, cealalta de 25 %. Tot ce ma intereseaza e sa aflu nota finala rezultata in urma mediei celor doua. Exemplu: 9.30 (influenta 75 %) si 9.70 (influenta 25 %); care ar fi rezultatul? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| raduro1985 a răspuns:

Concret: (9.3*3+9.7)/4=9.4

3 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

E medie poderata, sa zicem ca "a" are pondere 75% iar "b" are 25%.
nota=(3a+b)/4

| PirvuDaniel1996 a răspuns:

Este foarte usor nu trebuie decat sa le aduni pe cele doua si sa le imparti la doi big grin

| raduro1985 a răspuns (pentru PirvuDaniel1996):

Te contrazic. Aia e media generala clasica. In cazul in care fiecare nota are pondere diferita, calculul e mai complex.